Δευτέρα, 08 Μαϊος 2023 11:30

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Την Τετάρτη κρίνεται η παραμονή, μετά την ήττα από Προμηθέα

Την ήττα με σκορ 69-53 γνώρισε χθες στην Πάτρα ο Δίων Κυπαρισσίας από τον Προμηθέα 2014, στο δεύτερο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι άουτ στη Γ' εθνική μπάσκετ και έτσι όλα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι την Τετάρτη στην Κυπαρισσία.

Ο Προμηθέας ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 (οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν) και έμεινε ζωντανός για την παραμονή.
Ο Δίων έχασε την ευκαιρία να τελειώσει από χθες τη δουλειά και πλέον καλείται να παίξει τους κόπους μιας χρονιάς σε 'ένα παιχνίδι, έχοντας πάντως τον κόσμο στο πλευρό του, καθώς έχει πλεονέκτημα έδρας.
Η μεσσηνιακή ομάδα εκφράζει πολλά παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα. Ο προπονητής του Δίωνα Γιώργος Διαμαντόπουλος, αποβλήθηκε μάλιστα στα 2.39΄ πριν το τέλος της β΄ περιόδου για έντονη διαμαρτυρία, ενώ το ίδιο έγινε και με τον Κούνα 5΄ πριν το τέλος.
Ο Δίων πέρα από την εχθρική διαιτησία, είχε και ατυχία, καθώς τραυματίστηκε (διάστρεμμα) ο Μπακόλιας στο δεύτερο ημίχρονο.
Η μεσσηνιακή ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-3,, αλλά στη συνέχεια κόλλησε επιθετικά και πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους σε εφτά λεπτά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα (17-11).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με το Δίωνα και έτσι η διαφορά στο ημίχρονο ανέβηκε στους 13 (36-23).
Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διψήφια διαφορά και στην τρίτη περίοδο, για να μειώσει στο φινάλε με τρίποντο ο Πολιτόπουλος στους έξι (49-43), αλλά μέχρι εκεί. Ο Προμηθέας 2014 κράτησε το προβάδισμα και στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισε σε 2-2.
Διαιτητές: Σκαλτσής, Καλογριάς.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-23 (ημ.), 49-43, 69-53.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Χουντής): Σοϊλεμετζίδης 3 (1), Καλλιακούδας 14 (2), Γοργότσης 6, Γρύλλης, Λάγιος 6, Βλάσσης 3 (1), Βασιλείου 10 (1), Τανούλης 12 (1), Αδαμόπουλος 5 (1), Παρασκευόπουλος 10 (1).
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Διαμαντόπουλος): Πελεκάνος 17, Καμαρινός 9 (3), Τζαγισβίλι 3 (1), Καστανιώτης 9 (1), Πολιτόπουλος 11 (2), Κούνας, Μπακόλιας 4, Γιαννακόπουλος.