Παρασκευή, 19 Μάιος 2023 23:07

EUROLEAGUE: Η Ρεάλ στον τελικό απέναντι στον Ολυμπιακό

Αντέχοντας στο «σφυροκόπημα» της Μπαρτσελόνα πίσω από τα 6,75μ. και με ηγέτες τους Ταβάρες και Σέρχιο Ροντρίγκεθ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 78-66 και έκλεισε ραντεβού στον τελικό με τον Ολυμπιακό!

Γονάτισε την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ Μαδρίτης και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό στον τελικό της Ευρωλίγκας!
Αντέχοντας το «σφυροκόπημα» των «μπλαουγκράνα» πίσω από τα 6,75μ. (14/39τρ.), αλλά και «κλειδώνοντας» το μεγαλύτερο επιθετικό «όπλο» των Καταλανών, τον Νίκολα Μίροτιτς (3π., 1/10 σουτ), οι «μερένχες» κυριάρχησαν στο παρκέ της «Zalgirio Arena», παίρνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης με σκορ 78-66!
Με τους Έντι Ταβάρες (20π., 15ρ., 39 PIR) και Σέρχιο Ροντρίγκεθ (12π., 5ασ.) να ηγούνται τις προσπάθειας των Μαδριλένων, και τους Χεζόνια (14π.) και Γουίλιαμς-Γκος (10π.) να ακολουθούν σε απόδοση, η Ρεάλ Μαδρίτης θα δώσει το «παρών» στον 20ό τελικό της ιστορίας της σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις!
Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα γνώρισε τον τέταρτο διαδοχικό αποκλεισμό της από την... αιώνια αντίπαλο στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, μετά τις ήττες της σε Λονδίνο (2013), Μιλάνο (2014) και Βελιγράδι (2022).
Κάπως έτσι, Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης θα τεθούν αντιμέτωποι για 4η φορά στην ιστορία τους σε τελικό Final 4, καθώς είχαν προηγηθεί εκείνοι στη Σαραγόσα (νίκη των Ισπανών το 1995), στο Λονδίνο (νίκη του Ολυμπιακού το 2013) και στη Μαδρίτη (νίκη της Ρεάλ) το 2015.

Το ματς:
Με τους Λαπροβίτολα, Αμπρίνες, Σατοράνσκι, Μίροτιτς και Σανλί ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα, ενώ, η Ρεάλ Μαδρίτηςάρχισε το ματς με τον Γουίλιαμς-Γκος, Μούσα, Χάνγκα, Ταβάρες και τον 18χρονο, Ελί Εντιαγέ στη θέση «4», λόγω των απουσιών των Ντεκ και Γιαμπουσέλι. Δυναμική ήταν η εκκίνηση της Ρεάλ, με τον Έντι Ταβάρες να κάνει… πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια και με 6 πόντους και 5 ριμπάουντ στα πρώτα τρία λεπτά, έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στους Μαδριλένους (3-10).

Η Μπαρτσελόνα, που δυσκολευόταν να πατήσει «ζωγραφιστό» (0/3δ. στο δεκάλεπτο!) ελέω Ταβάρες, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, που με τα τρία τρίποντα του Αμπρίνες (!) και το ένα του Κάλινιτς, πέρασε μπροστά με 15-11 στο 7’. Γουίλιαμς-Γκος και Ταβάρες απάντησαν για τη Ρεάλ (15-16), με το νέο τρίποντο του Κάλινιτς να κάνει το 18-16, προτού ο σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι διαμορφώσει το 18-18 της περιόδου.
Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, βάζοντας και τα λέι απ στο ρεπορτόριό της. Με τον Γιοκουμπάιτις να πετυχαίνει έξι μαζεμένους πόντους και τον Κούριτς να προσθέτει ακόμα ένα «μπλαουγκράνα» τρίποντο, οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +5 για το 27-22 στο 14΄.
Παρά το γεγονός πως οι «μερένχες» ήταν νευρικοί στην επίθεση, κάνοντας αρκετά λάθη, οι Χεζόνια και Γιουλ ξεκόλλησαν τους «μερένχες», μειώνοντας στο 33-29 στο 17’. Η αντίδραση της Μπάρτσα ήταν άμεση και με ένα γρήγορο 7-1 σερί, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (40-31) στο 19’. Ράντολφ και Γιουλ «ροκάνισαν» τη διαφορά για τη Ρεάλ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-36.
Με πιο καθαρό μυαλό, καλύτερη και πιο πιεστική άμυνα μπήκε η Ρεάλ Μαδρίτης στο τρίτο δεκάλεπτο. Χάρη στους πέντε πόντους του Μάριο Χεζόνια και στους έξι του Ταβάρες, οι Μαδριλένοι, όχι μόνο «ροκάνισαν» τη διαφορά, αντιθέτως πέρασαν και μπροστά με +7 (47-54) στο 27', χάρη σε αναπάντητο σερί 15 πόντων (!) μέσα σε ένα πεντάλεπτο!
Η «αφύπνιση» της Μπαρτσελόνα ήρθε στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου μέσω του μεγάλου της «όπλου» στην αποψινή βραδιά. Με τρίποντα των Κούριτς και Λαπροβίτολα, συμμάζεψαν κάπως την προβληματική τους εικόνα στην τρίτη περίοδο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -3 για το 55-58.
Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης:
Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκεί όπου η ένταση και οι παλμοί χτύπησαν «κόκκινο», με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Με το τέταρτο τρίποντο του Λαπροβίτολα το ματς, η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 58-58 στο 31’. Σε εκείνο το σημείο, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ βγήκε μπροστά για τη Ρεάλ, με τον «Τσάσο» να παίρνει το «όπλο» του και με εννέα σερί πόντους για τους Μαδριλένους, έστειλε την ομάδα του στο +7 για το 67-60 στο 35’!
Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα δεν ήρθε... ποτέ, με τους Μαδριλένους να ανεβάζουν τη διαφορά και σε διψήφιες τιμές, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 78-66!
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σανλί (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Βέσελι 4 (6 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Κάλινιτς 6 (2), Σατοράνσκι 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάοπυντ, 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 12 (0/4 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Αμπρίνες 16 (4/8 τρίποντα), Κούριτς 11 (3/6 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 6 (3 ασίστ, 4 λάθη), Μίροτιτς 3 (1/10 σουτ), Νάτζι 1.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς - Γκος 10 (2), Κοζέρ, Ράντολφ 6, Φερνάντεθ 2, Χάνγκα (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Χεζόνια 14 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 12 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ταβάρες 20 (7/9 δίποντα, 6/9 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 5 (1), Εντιαγιέ 2, Μούσα 7.

Πηγή: sport-fm.gr