Σάββατο, 03 Ιούνιος 2023 15:08

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ “ΑΘΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ”: Τέσσερις ομάδες στην κορυφή

Με τις νίκες της Αστραπής Panprod επί της Θουρίας με 64-48 και της Old Stars επί της Αστυνομίας με 57-41 ολοκληρώθηκε την Τετάρτη η 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα μπάσκετ “Αθληση για όλους”.

Η Αστραπή Panprod ζευγάρωσε τις νίκες της, ενώ η Old Stars πέτυχαν την πρώτη τους νίκη.

ΑΣΤΡΑΠΗ PANPROD – ΘΟΥΡΙΑ 64-48

Η Αστραπή Panprod ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα 12 πόντων με τη λήξη του πρώτου 10λεπτου, ενώ και στα υπόλοιπα τρία ήταν μπροστά στο σκορ και έφτασε στη νίκη. Η Θουρία στα 3 πρώτα 10λεπτά σημείωσε τον ίδιο αριθμό πόντων, από 10 σε κάθε ένα. Στο τελευταίο 10λεπτο ήταν πιο παραγωγική σημειώνοντας 18 πόντους, όμως ο αντίπαλος της είχε κτίσει από την αρχή διαφορά στο σκορ και δεν μπόρεσε να τον απειλήσει και να διεκδικήσει το νικηφόρο αποτέλεσμα.
Τα 10λεπτα: 22-10, 32-20, 45-30, 64-48
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Ι. Τσιμπούρης, Θ. Πρωτόγερος.
ΑΣΤΡΑΠΗ PANPROD (Γ. Κορκολιάκος): Κορκολιάκος, Ι. Γιαλλελής, Βλαχογιώργης, Περσόπουλος, Αρκαλής, Παντελόπουλος, Πανταζής, Καστανάς, Κ. Πρωτόγερος, Ζαχαρόπουλος, Γιαννακόπουλος.
ΘΟΥΡΙΑ (Π. Κωνσταντόπουλος): Κωνσταντόπουλος, Βασιλόπουλος, Θ. Γιαλλέλης, Φατούρος, Δ. Μπεσσής, Ν. Μπεσσής, Μακρυγιώργος, Παφίλης, Οικονομάκος, Αναστασόπουλος.

ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ – OLD STARS 41-57

Οι Old Stars παρουσιάστηκαν αρκετά ανταγωνιστική σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Η καλή παρουσία τους στο πρώτο ημίχρονο τους έφερε μπροστά στο σκορ με 13 πόντους. Παράλληλα στο δεύτερο και 3ο σετ δεν δέχτηκαν πολλούς πόντους και κατάφεραν να επικρατήσουν.
Η Αστυνομία ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο 10λεπτο όπου σημείωσε 17 πόντους, όμως στο δεύτερο και στο τρίτο έβαλε από 6 και εκεί ουσιαστικά έχασε το παιχνίδι. Στο τελευταίο είχε 12 πόντους, όμως δεν έφτασαν για να ανατρέψει το σκορ και να διεκδικήσει τη νίκη.
Τα 10λεπτα: 17-21, 23-36, 29-47, 41-57.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Λ. Νάστος, Θ. Παναγάκης.
ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ (Ν. Μέμμος): Πλάγος, Κρητικάκος, Καλογερόπουλος, Μέμμος, Καλτσούνης, Σκόρδος, Παπαβασιλόπουλος, Βαλαβάνης.
OLD STARS (Κ. Κότσης): Μ. Βούλγαρης, Π. Βούλγαρης, Θεοδωρόπουλος, Παναγιωτακόπουλος, Μουρδουκούτας, Παναγόπουλος, Σαμπαζιώτης, Μυλωνάς, Χαντζής, Πεΐδης, Ι. Βούλγαρης, Κυριακίδης.

Μετά τη διεξαγωγή των αναμετρήσεων της 2ης αγωνιστικής την πρώτη θέση μοιράζονται 4 ομάδες, Υγειονομικοί, Αστραπή Panprod, Δικηγόροι και Πολιτικοί Μηχανικοί.

Η επόμενη αγωνιστική

Την ερχόμενη εβδομάδα θα πραγματοποιηθούν τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής. Η επιτροπή πρωταθλήματος γνωστοποίησε χθες το πρόγραμμα των αγώνων. Σύμφωνα με αυτό τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν την προσεχή Τρίτη 6 Ιουνίου και θα ολοκληρωθούν δύο ημέρες μετά την Πέμπτη 8 του μήνα.