Παρασκευή, 23 Ιουνίου 2023 13:53

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Πρωταθλητής ο Ν.Ο. Πύλου

Πρωταθλητής στην Α2 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ αναδείχθηκε ο Ν.Ο. Πύλου, καθώς νίκησε την Τετάρτη το βράδυ με 78-68 τον Α.Σ. Τριφυλίας στον δεύτερο τελικό και έκανε το 3-1 στις νίκες (μεταφέρονταν τα αποτελέσματα της κανονικής σεζόν).

Η σειρά ξεκίνησε με το σκορ στο 1-1. Ο Ν.Ο Πύλου στον πρώτο τελικό την περασμένη Κυριακή νίκησε με 85-64 στο Κλειστό της Κυπαρισσίας και προχθές στην έδρα του ζευγάρωσε τις επιτυχίες και πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου.
Ο δεύτερος τελικός είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Α.Σ. Τριφυλίας προηγήθηκε στο ημίχρονο με 39-34, αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί το πρωτάθλημα. Και οι δύο ομάδες πάντως θα παίζουν τη νέα σεζόν στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Για τον Α.Σ. Τριφυλίας θα είναι η πρώτη φορά που θα αγωνιστεί στην κορυφαία κατηγορία της Ενωσης.