Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2023 13:10

Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ - ΑΧΑΓΙΑ 63-76: Δεύτερη ήττα στην Πύλο

Τη δεύτερη εντός έδρας ήττα στη National League 2 γνώρισε χθες ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων με σκορ 63-76 από την Αχαγιά και έτσι δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο διπλό στη Θεσπρωτία με την ΚΑΕ Παραμυθιάς.

Το ματς έγινε στο Κλειστό της Πύλου, καθώς στους Γαργαλιάνους βρίσκονται σε εξέλιξη οι εργασίες για την τοποθέτηση παρκέ. Γι' αυτό το λόγο η μεσσηνιακή ομάδα έδωσε στην Πύλο και τον αγώνα της πρεμιέρας με τον Ιόνιο, όπου επίσης ηττήθηκε.
Οι γηπεδούχοι λύγισαν χθες στην τελευταία περίοδο, αφού μετά από 30 λεπτά το σκορ ήταν 47-47, με την Αχαγιά να παίρνει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μαζί το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε τρεις αγωνιστικές. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντόκιτς με 23 πόντους. Για τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων, 17 πόντους σημείωσε ο Σίμοβιτς, 15 ο Γιαννόπουλος, 13 ο Σκλήβας και 11 ο Καργιαννίδης, σηκώνοντας το βάρος στο σκοράρισμα.
Δεκάλεπτα: 11-15, 32-35, 47-47, 63-76
Διαιτητές: Φασόλης, Μπαβέλας, Γκαραβέλος
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κούτρης): Σίμοβιτς 17(2), Καραγιαννίδης 11(2), Σκλήβας 13(1), Γιαννόπουλος Δ. 15(3), Παπουτσής 2, Λαζαρίδης 3(1), Γιαννακόπουλος, Κυριακόπουλος 2, Κλεφτάκης, Μπουκουβάλας, Τσαγκάρης.
ΑΧΑΓΙΑ (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 8(1), Χονδρόπουλος 15(5), Ντόκιτς 23(1), Λυμπέρης 15(4), Αλαβεράς , Τσακίρης 5, Ιωάννου 7, Κανελλάκης 3(1), Ταρναρής.