Δευτέρα, 18 Δεκεμβρίου 2023 14:13

Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ - Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ 77-81: Πέμπτη σερί νίκη και δεύτερη θέση!

Ασταμάτητος δείχνει ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων τον τελευταίο μήνα, καθώς νίκησε χθες στην Πάτρα και την Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου με σκορ 81-77 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του 1ου ομίλου στη National League 2.

Η ομάδα του Αντώνη Κούτρη σημείωσε την πέμπτη σερί νίκη και έκτη σε εννέα παιχνίδια, δείχνοντας ότι είναι ικανή να μπει στα πλέι οφ ανόδου.
Στο χθεσινό ματς κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο, έκανε καλό πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (36-46).
Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με 65-62, ενώ προηγήθηκαν και με πέντε πόντους διαφορά στο 35' (75-70).
Στα τελευταία λεπτά όμως, ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων έσφιξε την άμυνα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έφυγε με το σπουδαίο διπλό, έχοντας και πάλι κορυφαίο σκόρερ τον Σίμοβιτς με 24 πόντους. Ο Παπουτσής σημείωσε 13 πόντους και ο Σκλήβας 11, ενώ βοήθειες έδωσαν και οι υπόλοιποι παίκτες, όπως ο Κυριακόπουλος (9), Λαζαρίδης, Γιαννόπουλος (από 7 πόντους), Γιαννακόπουλος (6).
Διαιτητές: Χρ. Γεωργόπουλος,Τζιμινίδης, Κονταξάκης.
Δεκάλεπτα: 18-20, 36-46,, 65-62, 77-81.
ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ(Πέτροβιτς): Τζερμπατζίδης 6, Καραλής 12 (2), Ροκανάς 24 (4), Μαράντης 5, Πανόπουλος 4, Αργυρόπουλος 2, Μπόγρης Λ. 2, Μπαρδάκας 22 (1), Σερέτης.
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κούτρης): Σίμοβιτς 24 (1), Σκλήβας 11, Γιαννακόπουλος 6 (2), Παπουτσής 13 (3), Γιαννόπουλος 7, Λαζαρίδης 7 (1), Κυριακόπουλος 9 (1), Κλεφτάκης, Μπουκουβάλας 4.

NATIONAL LEAGUE 2 - 1oς ΟΜΙΛΟΣ