Δευτέρα, 05 Φεβρουαρίου 2024 11:22

ΑΧΑΓΙΑ - Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ 53-65: Αλωσε την έδρα της πρωτοπόρου

Νίκησε την πρωτοπόρο και βλέπει... ψηλά ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων.

Η μεσσηνιακή ομάδα επικράτησε χθες εκτός έδρας με 65-53 της Αχαγιάς και φιγουράρει πλέον μόνη στην 3η θέση του 1ου ομίλου της National League 2, έχοντας ένα βαθμό λιγότερα από Αχαγιά και Προμηθέα 2014, που συγκατοικούν στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα η Μεσσηνιακή ομάδα αγνίστηκε χωρίς τον πρώτο σκόρερ της Σίμοβιτς που ήταν τραυματίας.
Η 9η νίκη σε 14 ματς για τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων, ήρθε χάρη στην εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκε μόνο 19 πόντους από την Αχαγιά, η οποία ήταν μπροστά στο 10' με πέντε πόντους (25-20) και στο ημίχρονο με δύο (34-32). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, σκόραρε μόνο 4 πόντους και ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων πήρε διψήφια διαφορά (38-49), την οποία διατήρησε και στην τελευταία περίοδο, φθάνοντας στη μεγάλη νίκη με σκορ 53-65.
Επόμενος αντίπαλος ο Προμηθέας 2014 στους Γαργαλιάνους, σε μια μονομαχία κορυφής.
Δεκάλεπτα: 25-20, 34-32, 38-49, 53-65
Διαιτητές: Καψιώχας, Μπον, Ρώτας
ΑΧΑΓΙΑ (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 7(1), Χονδρόπουλος 9(2), Ντόκιτς 13(2), Λυμπέρης 5(1), Τσακίρης 7, Ταρναρής 4, Ιατρόπουλος, Κανελλάκης 8(2).
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κούτρης): Γαβρίλης 15(1), Σκλήβας, Κυριακόπουλος 4, Κλεφτάκης 6(2), Γιαννακόπουλος 12, Γιαννόπουλος 5(1), Παπουτσής 7(1), Λαζαρίδης 14(3), Ντεμερούκας, Μπουκουβάλας 2, Τσαγκάρης.

NATIONAL LEAGUE 2 - 1ος όμιλος