Δευτέρα, 04 Μαρτίου 2024 12:32

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ - Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ 68-63: Νέα εκτός έδρας ήττα

Την ήττα με σκορ 68-63 γνώρισε χθες στη Νέα Κίο από τον Αργοναύτη ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων και πλέον ισοβαθμεί με τη Δόξα Πύρρου Αρτας στην 4η θέση του 1ου ομίλου της National League 2.

Η μεσσηνιακή ομάδα έχει ηττηθεί στις τρεις από τις τέσσερις εξόδους στο β' γύρο από Ιόνιο, Δόξα Πύρρου Αρτας και Αργοναύτη και έχει επιστρέφει με το ροζ φύλλο αγώνα μόνο από την Αχαγιά.
Η χθεσινή ήταν η 8η ήττα στο πρωτάθλημα για τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων, που έκανε κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια στο -14 (47-33). Ο Αργοναύτης διατήρησε τη διψήφια διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο (57-43) με τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων να μαζεύει τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, αλλά μέχρι εκεί (68-63). Ο Ρούζιος με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αργοναύτη και του αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους από 11 πόντους σημείωσαν οι Σίμοβιτς, Λαζαρίδης και 10 ο Σκλήβας.
Δεκάλεπτα: 30-16, 47-33, 57-43, 68-63
Διαιτητές: Τούσης, Κουλουμπαρίτσης, Πολάτογλου
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ Ν.ΚΙΟΥ: Κωνσταντίνου 7(2), Κατσένης 9(1), Ρούζιος 17(2), Πρεδάρης 7(2), Μιχόπουλος 7, Πουλιόγλου 4, Σαρηγιάννης 3(1), Φλεβάρης 6, Λυμπερέας, Μιχαλόπουλος Μ. 8, Πούλος.
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ: Τσαγκάρης 7(1), Λαζαρίδης 11(2), Γιαννόπουλος 4, Σίμοβιτς 11, Κυριακόπουλος, Γιαννακόπουλος 8(1), Παπουτσής 7(1), Σκλήβας 10(1), Μπουκουβάλας, Γαβρίλης 5(1), Ντεμερούκας.

NATIONAL LEAGUE 2 - 1ος ΟΜΙΛΟΣ