Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2024 11:45

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ 82-62: Χαμηλή πτήση και ήττα στην Πάτρα

Ασχημη εμφάνιση και ήττα στην Πάτρα για τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων από την Παναχαϊκή με 82-62 για την 19η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της National League 2.

Η Τριφυλιακή ομάδα κινήθηκε σε ρηχά νερά και υπέστη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα μετά από αυτή από τον Αργοναύτη Νέας Κίου.
Ετσι υποχώρησε στην 5η θέση, την οποία μοιράζεται με άλλες τρεις ομάδες!
Το χειρότερο για την ομάδα του Αντώνη Κούτρη ήταν πως έχασε και το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Παναχαϊκή, μιας και είχε κερδίσει με 13 πόντους στον πρώτο γύρο και χθες έχασε με 20. Ο ΓΣΓ ήταν ανταγωνιστικός και στάθηκε καλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με το ματς να είναι στον πόντο.
Στη συνέχεια η Πατρινή ομάδα ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο ημίχρονο.
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό με πρωταγωνιστές τους Γκόβα, Νικολάου και Μπαλή.
Στα μισά της τελευταίας περιόδου ο Κυριακόπουλος έχασε δύο βολές (μπήκε στο παρκέ «κρύος»μετά τον τραυματισμό του συμπαίκτη του, Σκλήβα) και μαζί την ευκαιρία να υπερασπιστεί το +13 η ομάδα των Γαργαλιάνων.
Η Τριφυλιακή ομάδα είχε σε κακή επιθετικά ημέρα τον πρώτο της σκόρερ Αλεξέι Σίμοβιτς που πέτυχε μόλις 3 πόντους.
Πρώτος σκόρερ για τον ΓΣΓ ήταν ο Σκλήβας με 21 πόντους και ακολούθησαν οι Γαβρίλης με 14 και Λαζαρίδης με 12.
Πλέον το επόμενο εντός έδρας ματς με την ισόβαθμη Α.Ε. Γλαύκου Εσπερου αποκτά χαρακτήρα “τελικού”, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Λιότσιος, Ουσταμπασίδης και Περδετζόγλου.
Τα 10λεπτα: 18-17, 41-31, 62-49, 82-62.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Γιαννικόπουλος 9 (1), Γκόβας 22 (3), Μπαλής 10 (10ριμπ.), Νικολάου 26 (1), Σαλάι 11 (1), Καλογιάννης, Μανωλάκης 4, Βανδώρος, Σπ. Χρυσανθόπουλος.
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ: Γαβρίλης 14 (2), Σκλήβας 21 (1), Κυριακόπουλος 2, Παπουτσής 4, Σίμοβιτς 3 (1), Γιαννόπουλος, Κλεφτάκης, Λαζαρίδης 12 (3), Μπουκουβάλας 6 (1), Ντεμερούκας.

NATIONAL LEAGUE 2 - 1ος ΟΜΙΛΟΣ