Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024 12:43

Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ - Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ 67-56: Παραμένει σε τροχιά πλέι οφ

Είχε ανάγκη τη νίκη και την πήρε Ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων λύγισε την Κυριακή την αντίσταση της Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου με σκορ 67-56 και επέστρεψε στις επιτυχίες, ύστερα από τις διαδοχικές ήττες σε Νέα Κίο και Πάτρα.

Η μεσσηνιακή ομάδα έφθασε έτσι τις 11 νίκες σε 20 ματς και βρίσκεται στην 5η θέση του 1ου ομίλου της National League 2 μαζί με Παναχαϊκή και Αστέρα Τεμένης.
Ετσι παραμένει στην πρώτη εξάδα και σε τροχιά πλέι οφ ανόδου, έχοντας μάλιστα ένα βαθμό λιγότερο από Ιόνιο και Δόξα Πύρρου Αρτας, που ισοβαθμούν στην 3η θέση και ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το φινάλε. Στον αντίποδα η Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου γνώρισε την 10η ήττα και υποχώρησε στην 8η θέση.
Ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων είχε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, κλείνοντας με +6 το ημίχρονο (40-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα (56-44) για να έρθει δίκαια στο τέλος το 11ο ροζ φύλλο αγώνα. Πρώτος σκόρερ των νικητών και του ματς ο Σίμοβιτς με 21 πόντους και τέσσερα τρίποντα.
Δεκάλεπτα: 20-19, 40-34, 56-44, 67-56
Διαιτητές: Κούλης, Παπαγεωργίου, Παπανικολάου
Γ.Σ. ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Κούτρης): Τσαγκάρης, Κλεφτάκης, Λαζαρίδης 5(1), Γιαννόπουλος 6(2), Σίμοβιτς 21(4), Κυριακόπουλος 10, Γιαννακόπουλος 7(1), Παπουτσής 2, Σκλήβας 7(1), Μπουκουβάλας, Γαβρίλης 9(1).
Α.Ε. ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΈΡΟΥ (Βουρνάς): Τζίμης 13(2), Κρέμιτς 17, Κούτρας 6(2), Ροκανάς 1, Μπόγρης, Μπαρδάκας 13(1), Σερέτης, Πανόπουλος 2, Αργυρόπουλος 2, Καραλής 2.

NATIONAL LEAGUE 2 - 1ος ΟΜΙΛΟΣ