Δευτέρα, 10 Ιουνίου 2024 23:45

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 83-76: Ζωντανός στο «κυνήγι» του τίτλου (βίντεο)

Ο Παναθηναϊκός με ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του 3ου τελικού επικράτησε του Ολυμπιακού με 83-76 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά, κρατώντας «ζωντανές» τις ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» με σερί 9-0 τη στιγμή που ο Ολυμπιακός απειλούσε με «σκούπα» τους γηπεδούχους έχοντας περάσει μπροστά στο σκορ με 72-73, κατάφεραν να αποβάλλουν το άγχος και να φτάσουν σε μια νίκη... οξυγόνο στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, στέλνοντας τη σειρά των τελικών σε 4ο ματς στο ΣΕΦ (12/6, 21:15).

Το «καθαρο» μυαλό του Κώστα Σλούκα ήταν εκείνο που έκανε τη διαφορά στο συγκεκριμένο κομμάτι του αγώνα, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε τρία σερί λάθη τα οποία αποδείχθηκαν καταλυτικά για την τελική έκβαση του 3ου τελικού.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού AKTOR ήταν κομβικός έχοντας 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, την ώρα που ο Ματίας Λεσόρ (αν και άστοχος στις βολές με 3/9) ήταν κυριαρχικός στις ρακέτες με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κέντρικ Ναν έκανε εξαιρετικό ημίχρονο αλλά στη συνέχεια κουράστηκε εχοντας στο σύνολο 21 πόντους με 8/15 εντός παιδιάς.

Από πλευράς Ολυμπιακού ,ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του με 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Κάνααν (14π.), Γουόκαπ (10π., 7ριμπ., 2ασ., 2κλ.) και Πίτερς (10π., 5ριμπ.)

Ιδιαίτερα δυνατό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του αγώνα, κάτι που φάνηκε από το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες πήγαν στο bonus των βολών πριν συμπληρωθεί καλά-καλά το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς. Υπήρχε απόλυτη ισορροπία και στο σκορ (13-13 στο 5') με τον Ματίας Λεσόρ να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και να κυριαρχεί στην «ερυθρόλευκη» ρακέτα με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο έχοντας 8 πόντους με 4/4 δίποντα και 3 ριμπάουντ για το 23-18 των «πρασίνων». Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν μετρήσει 9/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα. 5/7 βολές, 6-2 ριμπάουντ αλλά μόλις μία ασίστ για δύο λάθη. Αντίστοιχα οι Πειραιώτες (Μιλουτίνοφ 6π., Γουόκαπ 5π.) είχαν 5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3-2 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 3 λάθη.

Η διαφορά έφτασε και στο +7 για τον Παναθηναϊκό (25-18) με την έναρξη της 2ης περιόδου, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο (6π., 3/3δίπ., 5ριμπ.) να βγάζει τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και να αποδεικνύεται στον «x-factor» των «πρασίνων» για το +16 (40-24) στο 17'. Ο Έλληνας σέντερ «καθάριζε» όλες τις φάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, την ώρα που ο Κέντρικ Ναν (15π., 6/8δίπ., 1/4τρ., 2ριμπ., 2ασ.) είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και αποτελούσε τη μόνιμη απειλή για το καλάθι των «ερυθρολεύκων». Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το «μομέντουμ» και δέχτηκαν επιμέρους σκορ 10-3 από τον Ολυμπιακό που βρήκε τις λύσεις που ήθελε στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού, για να κλείσει το ημίχρονο στο 43-34.

Στο πρωτο μισό του 3ου τελικού, ο Παναθηναϊκός είχε μετρήσει 76% στα δίποντα με 16/21, ενώ είχε επίσης 2/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 12-5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 λάθη. Την ίδια ο Ολυμπιακός που είχε πάρει πράγματα από τους Πίτερς (8π., 3/9 σουτ), Μιλουτίνοφ (9π., 2ριμπ.) μέτρησε στο ημίχρονο 9/21 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/6 βολές, 7-7 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 6 λάθη.

Μ' ένα γρήγορο 4-0 ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο +13 (47-34) με την έναρξη του β' μέρους ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα και μπόρεσαν να πάρουν πόντους στο τρανζίσιον για το 49-41 στο 23'. Ο Αιζάια Κάνααν είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του έχοντας σημειώσει επτά γρήγορους πόντους έως το 52-44. Εξαιρετικός στην επίθεση και και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, με τον Ολυμπιακό να μειώνει ακόμα περισσότερο (55-49) στο 26'.

Οι «πράσινοι» σταμάτησαν να απειλούν από μέσα και προσπαθούσαν να βρουν σκορ από την περιφέρεια. Ακόμα και έτσι η διαφορά επέστρεψε στο +10 (59-49) ενώ είχαν φορτωθεί από πλευράς Ολυμπιακού με τρία φάουλ οι Μιλουτινοφ και Πετρούσεφ. Και πάλι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με την ίδια μεθοδικότητα και μάλιστα πλησίασαν στους στο καλάθι (61-59) με τη λήξη της 3η περιόδου (σ.σ. με αυτοκαλάθι του Χουάντσο), έχοντας μετατρέψει εκ νέου τον 3ο τελικό σε πραγματικό ντέρμπι.

Συγκεκριμένα «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 10-2 έχοντας κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 15/32 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 8/11 βολές, 12-13 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 9 λάθη, ενω στον αντίποδα οι «πράσινοι» είχαν 20/28 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 9/15 βολες, 17-8 ριμπάουντ, αλλά μόλις 7 ασίστ για 10 λάθη.

Στο 32' το ματς ξεκίνησε από την... αρχή καθώς ο Ολυμπιακός είχε πραγματοποιήσει το ολικό come back ισοφαρίζοντας το ματς στους 64 πόντους και στη συνέχεια στους 66 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εκείνος που ανέλαβε δράση στη συνέχεια και μαζί με τον Κέντρικ Ναν οδήγησαν το «τριφύλλι» σε σερί 6-0 για το 72-66 στο 34' πριν «απαντήσει» άμεσα ο Ολυμπιακός με δικό του 0-7 για το πρώτο του προσπέρασμα στο ΟΑΚΑ (72-73) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Λεσόρ με γκολ φάουλ στα 3:45 έφερε εκ νέου τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ (75-73) δίνοντας νέα πνοή στο στην ομάδα του. Ακολούθησε τρίποντο του Παπαπέτρου στα 3:15 για το 78-73 όπως επίσης και ένα λέι απ του Σλούκα στα 2:40 για το 80-73 για το 8-0 σερί.

Ήταν το σημείο όπου το ΟΑΚΑ... κόχλαζε, με τον Παναθηναϊκό να είχε πάρει ολοκληρωτικά το μομέντουμ δύο λεπτά πριν από το τέλος του μεγάλου ντέρμπι. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και το σημείο - κλειδί προκειμένου να πάρει εκ νέου το «τριφύλλι» τα ηνία στο σκορ μέχρι την τελική επικράτηση και το 1-2 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου 8 (2), Γκραντ 7, Ναν 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 17 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 6, Βιλντόσα, Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος (0/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Πηγή: gazzetta.gr