Παρασκευή, 02 Αυγούστου 2024 17:16

ΠΑΡΙΣΙ 2024: «Επνιξε» την Αυστραλία η εθνική... αλλά σε αναμονή για την πρόκριση

Η εθνική έκανε το καλύτερο παιχνίδι της στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ στον πιο κρίσιμο αγώνα της για να παραμείνει «ζωντανή» απέναντι στην πανίσχυρη Αυστραλία.

Προηγήθηκε ακόμη και με +19 (36-55 με την έναρξη της 3ης περιόδου), αλλά εν τέλει νίκησε με 77-71, μετά από άστοχο τρίποντο του Καλάθη στα 2΄΄ και τώρα πρέπει να περιμένει... για να μάθει αν προκρίνεται στους «8» του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ. Η εθνική θέλει νίκη του Καναδά επί της Ισπανίας για να είναι 3η και την ίδια ώρα θα περιμένει και το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα Σερβία-Νότιο Σουδάν (3/8, 22:00). Οι Έλληνες διεθνείς θέλουν η Σερβία να επικρατήσει με 3+ του Νοτίου Σουδάν.

Με +8 θα ήταν μία από τις δύο καλύτερες τρίτες των τριών ομίλων και στην οκτάδα... αλλά για δύο πόντους θα παραμείνει σε αναμονή...

Στο α΄ μέρος, η εθνική έκανε την Αυστραλία να μοιάζει... μικρή ομάδα, με τον Τόμας Ουόκαπ να παίζει εξαιρετική άμυνα στον Πάτι Μιλς, αλλά να μετρά και 13 πόντους, στο καλύτερο παιχνίδι του στη Λιλ. Ο Αντετοκούνμπο είχε σημειώσει 15 πόντους και ο Μήτογλου 11 στο πρώτο 20άλεπτο. Το "run 'n' gun παιχνίδι των παικτών του Βασίλη Σπανούλη, με κίνηση, γρήγορες πάσες απέδιδε, αφού αυτός ήταν ο μόνος τρόπος για να νικήσει τη «χάλκινη» στους Ολυμπιακούς Αγώνες, Αυστραλία. Όμως, οι Έλληνες διεθνείς άρχισαν να κουράζονται, για ν' ακολουθήσει ένα δεκάλεπτο με τη μικρότερη παραγωγικότητα και για τις δύο ομάδες (14-9 υπέρ των Αυστραλών στην 3η περίοδο). Και στο 4ο δεκάλεπτο, το 21-15 υπέρ της Αυστραλίας, παρά τα μεγάλα τρίποντα από Αντετοκούνμπο, Τολιόπουλο και Ουόκαπ κατά σειρά..., η εθνική έμεινε ένα καλάθι μακριά από την εξασφάλιση μιας άμεσης πρόκρισης, όταν ο Καλάθης αστόχησε στο τρίποντο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέλειωσε το ματς με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Ουόκαπ είχε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Ντίνος Μήτογλου (και 7 ριμπάουντ) και Βασίλης Τολιόπουλος (1/7 τρίποντα). Ο Καλάθης μοίρασε 8 ασίστ (και 7 πόντους). Με επτά ριμπάουντ τέλειωσε το ματς και ο βασικός σέντερ της εθνικής, Γιώργος Παπαγιάννης.

Ο Τζοκ Λάντεϊλ αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της Αυστραλίας, με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στους 13 πόντους έμεινε ο σούπερ σταρ των Αυστραλών Πάτι Μιλς και στους 6 ο Ντάντε Έξουμ. Όμως, ο Ντάισον Ντάνιελς έκανε ζημιά στην εθνική με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Τζος Γκίντεϊ μάζεψε 11 ριμπάουντ και σημείωσε 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

Με τους Καλάθη, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Μήτογλου μπήκε στο παρκέ η εθνική. Οι Γκίντι, Μιλς, Ντάνιελς, Κέι και Λάντεϊλ ξεκίνησε η Αυστραλία. Η εθνική ξέφυγε με 2-8, με το πρώτο καλάθη από τον Αντετοκούνμπο και δύο σερί τρίποντα των Καλάθη και Ουόκαπ. Ο Αντετοκούνμπο μετρούσε ήδη επτά πόντους στο 11-15 της εθνικής, αλλά τα περιφερειακά σουτ του Πάτι Μιλς (δύο τρίποντα) επέτρεψαν στα «καγκουρό» να μειώσουν στον πόντο (14-15). Η Αυστραλία παρέμενε κοντά στο σκορ (19-21), χάρη στα ριμπάουντ του Τζοκ Λάντεϊλ (4 στην 1η περίοδο). Ο Τόμας Ουόκαπ είχε συνδεθεί, όμως με το καλάθι, έφτασε τους 8 πόντους με 2/3 τρίποντα και μαζί με τους 8 του Αντετοκούνμπο, τους 5 του Μήτογλου και του 4 του Τολιόπουλου, η εθνική διατήρησε προβάδισμα, με βραχεία κεφαλή (24-25 στο 10ο λεπτό). Ο Καλάθης μετρούσε 4 ασίστ, ενώ από 3 ριμπάουντ είχαν οι Αντετοκούνμπο και Παπανικολάου. Ο Πάτι Μιλς τέλειωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους, 6 μετρούσε ο Λάντεϊλ και 4 ο 21χρονος Τζος Γκίντεϊ.

Με επιμέρους σκορ 14-0 (!) με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου..., χάρη σε δύο τρίποντα από Μήτογλου και Ουόκαπ, συνεισφορά στο σκορ και από Αντετοκούνμπο, Τολιόπουλο, αλλά κυρίως χάρη σε ασφυκτική άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, η «επίσημη αγαπημένη»... έριξε στο καναβάτσο τη «χάλκινη» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, Αυστραλία, για να προσπεράσει με +15 (24-39). Μετά το 24-30, ο Ντάισον Ντάνιελς είχε τραυματιστεί στο γόνατο, όταν έχασε την ισορροπία του υπό την πίεση του Τολιόπουλου, βγήκε, αλλά εν τέλει επέστρεψε στο παρκέ για την ομάδα του Γκοορτζιάν. Οι Νικ Κέι και Τζοκ Λάντεϊλ μείωσαν σε 28-39. Όμως, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, έτρεχαν σαν... σκυλιά και στα δύο μισά του παρκέ, «πλήρωναν» τους Αυστραλούς με το ίδιο νόμισμα, απίστευτη ταχύτητα, κίνηση, γρήγορες πάσες και χάλασαν το μυαλό και το παιχνίδι τους. Ο κορυφαίος παίκτης της εθνικής στο ματς με τους "Boomers", Τόμας Ουόκαπ βγήκε να πάρει λίγες ανάσες χωρίς να επηρεαστεί η εθνική. Με έλεγχο των ριμπάουντ από την Ελλάδα, οι Αυστραλοί εκνευρισμένοι πήγαιναν σε μακρινά σουτ, ήταν άστοχοι. Για να καρφώνει ο Αντετοκούνμπο, να σκοράρει και ο Μήτογλου, ο Παπαγιάννης να είναι «πύργος» και η εθνική να ξεφύγει δύο φορές με +17 (33-50 και 36-53). Η εθνική είχε κάνει επιμέρους σκορ 13-28 στη 2η περίοδο απέναντι σε μία τόσο ισχυρή ομάδα, όταν οι δύο ομάδες πήγαν στ' αποδυτήρια για το ημίχρονο (36-53). Ο Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ουόκαπ 13 πόντους και ο Μήτογλου 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Πάτι Μιλς είχε μείνει στους 8 πόντους της 1ης περιόδου, ενώ 8 είχε και ο Λάντεϊλ που σημείωσε μόλις 2 στο 2ο δεκάλεπτο.

Τη μικρότερη παραγωγικότητα και για τις δύο ομάδες είχε η 3η περίοδος, όπως φαίνεται και από το επιμέρους σκορ 14-9 υπέρ των Αυστραλών. Συγκεκριμένα, η Αυστραλία μπήκε με επιμέρους σκορ 11-6 στην 3η περίοδο μειώνοντας στους 12 πόντους τη διαφορά (47-59) με μπροστάρηδες τους Γκίντεϊ και Λάντεϊλ. Ο Τολιόπουλος έφτασε τα τέσσερα φάουλ και την ίδια ώρα επιθετικά η εθνική δεν λειτουργούσε. Το τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου... ήρθε μετά από αρκετή ώρα κακών επιλογών της εθνικής (47-62), για ν' απαντήσει με τρίποντο από το... σπίτι του ο Μάθιου Ντελαβιντόβα (50-62), στα 56΄΄ πριν ολοκληρωθεί το 3ο δεκάλεπτο.

Από το 50-62 θα ξεκινούσε η 4η περίοδος. Οι Λάντειλ και Ντάνιελς (τρίποντο) έφεραν τους Αυστραλούς στο -7 (55-62). Όμως, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο (55-65). Ο Αντετοκούνμπο, με γκολ φάουλ επανέφερε τη διαφορά στους 10 (57-67). Ο Ντάισον Ντάνιελς, όμως ήταν ευστοχος σε τρίποντο (60-67). Η εθνική δεν έβρισκε σκορ με την άνεση που επιδείκνυε στο ά μέρος. Ο Τολιόπουλος έκανε το 62-67, για το 62-69 απο τον Ουίλ Μάγκνεϊ. Και ο Πάτι Μιλς έφερε τους Αυστραλούς στο καλάθι (65-69). Ο Αντετοκούνμπο βγήκε να ξεκουραστεί. Ο Καλάθης έκανε το 65-71. Ο Τολιόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, ο Αντετοκούνμπο που επέστρεψε έκανε επιθετικό φάουλ, αλλά με επιθετικό φάουλ χρεώθηκε και ο Λαντεϊλ στην επόμενη επίθεση της Αυστραλίας. Και ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή, για το 69-74 (+5), 2:07΄΄ πριν τη λήξη. Ο Ουόκαπ υπέπεσε σε φάουλ στον Έξουμ που έβαλε μόνο τη δεύτερη βολή (70-74). Ο Σπανούλης έριξε τον Καλάθη στο παρκέ, στη θέση του Μήτογλου, χαμηλώνοντας το σχήμα. Και ο Ουόκαπ πέτυχε το πιο σημαντικό τρίποντο του ματς (70-77), με 1:04΄΄ ν΄ απομένουν. Ο Καλάθης σταμάτησε με φάουλ τον Λάντεϊλ που είχε 1/2 βολές (71-77) στα 48΄΄. Για να αστοχήσουν σε προσπάθεια για τρεις τόσο ο ο Ουόκαπ (στα 24΄΄) όσο και ο Καλάθης (στα 2΄΄). Ο Ντάισον Ντάνιελς πήγε για buzzer beater αλλά ήταν κι αυτός άστοχος.

Διαιτητές: Βάσκες (Πουέρτο Ρίκο), Κοζλόβσκις (Λετονία), Μπατίστα (Πουέρτο Ρίκο)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπράιαν Γκοορτζιάν): Ντάνιελς 11 (2), Γκίντεϊ 9 (1), Μιλς 13 (3), Γκριν, Ντελαβιντόβα 3 (1), Έξουμ 6 (1), Λάντεϊλ 17, Κέι 6, ΜακΒέιφ 3 (1), Μάγκνεϊ 3, Ριθ

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Σπανούλης): Ουόκαπ 18 (4), Λαρεντζάκης, Μωραϊτης, Τολιόπουλος 13 (1), Καλάθης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 1, Αντετοκούνμπο 20 (1), Μήτογλου 13 (1)