Κυριακή, 07 Δεκέμβριος 2014 18:54

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηταν άστοχος και έχασε στην Βεροια ο Αρκαδικός

Ο Αρκαδικός γνώρισε την ήττα στην Βέροια από τον τοπικό Φίλιππο με 61-57, αποτέλεσμα της πολύ μεγάλης αστοχίας του έξω από την γραμμή των 6,75 (1/21 τρίποντα) στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το κακό δεκάλεπτο του Αρκαδικού ήταν το τρίτο, όταν σημείωσε μόλις 10 πόντους (με 3/6 βολές, 2/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα) και δέχτηκε από τους γηπεδούχους 20, τη στιγμή που σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Φίλιππου είχαν σημειώσει 26. Ο Αρκαδικός μάλιστα προηγήθηκε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου 28-35, αλλά στη συνέχεια δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 18-5 και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο με «αιχμή του δόρατος» τον Τζόρτζεβιτς, οι Αρκαδες πλησίασαν αρχικά στους τέσσερις πόντους (48-44, 55-51), αλλά και στους δύο (55-53) με καλάθι του Νοέα 1.20 πριν το φινάλε του αγώνα. Στα τελευταία 80 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης όμως, έπαιξε ρόλο η ψυχραιμία και η ευστοχία από την γραμμή των ελευθέρων βολών.
Διαιτητές: Παφίλης, Νικολούλης, Λόρτος
Δεκάλεπτα: 17-16, 26-30, 46-40, 61-57
Φίλιππος (Γκίμας): Δεληγιώργης 10 (1), Γκιουλέκας 14 (2), Τραιανός 12, Πλιούκας 8, Λευκαδίτης 4, Τριχόπουλος, Αμπέλε 9, Σιδηρόπουλος, Πεταλωτής, Πεχλιβάνος, Αργύρης 4 (1).
Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 19, Νοέας 12, Κωνσταντίνου, Καρύδας 12 (1), Κοψαύτης 5, Χατζής 9, Αναστασάκης, Θανόπουλος, Σταματόπουλος
Τα αλλα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου είναι:
ΟΦΗ – Λιβαδειά 76-70
Ερμής Λαγκαδά – Δόξα Λευκάδας 79-76
Ηλυσιακός – Ψυχικό
(Διεκόπη στο 6΄ με τον Ηλυσικαό να κερδίζει 10-9 γιατι έσταζε η οροφή του γηπέδου)
Καβάλα – Παγκράτι 82-53
Εθνικός – Ηρακλής 88-76