Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2024 21:09

FIBA Europe Cup: «Ζευγάρωσε» τις νίκες του το Μαρούσι

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 7ο όμιλο του FIBA ​​Europe Cup, πανηγύρισε το Μαρούσι. Η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε νικηφόρα από τον Αζερμπαϊτζάν, απέναντι στη Σαμπάχ και με το τελικό 82-70 υποχρέωσε τους γηπεδούχους στη δεύτερη ήττα τους.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας απλοποίησε το έργο των παικτών του Νίκου Βετούλα στην αποψινή αναμέτρηση. Μετά το αναγνωρισμένο πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε το Μαρούσι στο -2 (27-25), η ομάδα των βορείων προαστίων περιόρισε στους γηπεδούχους στους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +1 (40-41).
Δίχως να χάσει την αμυντική του συνοχή, το Μαρούσι κράτησε και πάλι στους 13 πόντους της Σαμπάχ στο τρίτο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας μία διαφορά +9 πόντων στο 30΄ (53-62). Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα, το Μαρούσι συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, εκτόξευσε τη διαφορά στο 38΄ στο +14 (63-77) και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το φινάλε...
Οι Κάμερον Ρέινολντς και Χάρης Γιαννόπουλος οδήγησαν την επίθεση του Αμαρουσίου, σημειώνοντας. από 20 πόντους, ενώ 16 με 9 ασίστ πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον. Πολύτιμος και ο Ισμαέλ Σανόγκο με νταμπλ νταμπλ (11π., 11ρ.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καμ'Ρον Μπλου με 18 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 27-25, 40-41, 53-62, 70-82
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν, Τβάουρι, Κότρομπας-Ντασκάλου
Οι συνθέσεις:
ΣΑΜΠΑΧ (Ρίμας Κουρτινάιτις): Μπλου 18 (1), Ντούτβαλ 9, Γκρά. (3), Κάβαρς 8, Γιουσιβτζάντα, Μαμάντοβ, Ιμπραχίμοβ, Γκουλιέβ, Σιρτζάντοφ, Μπουτζάνκοβς 2.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Βετούλας): Σανόγκο 11, Νάγκκλ, Ρέινολντς 20 (4), Καρακώστας, 1 Τρικώστας, Στασινός (10) Στουβ, Γιαννόπουλος 20 (4), Τανούλης 3 (1), Λάντζεβαϊν 2, Ιορδάνου.