Παρασκευή, 20 Μάρτιος 2015 22:36

Πράσινος... βασιλιάς στο ΟΑΚΑ

Η διάρκεια σε άμυνα και επίθεση χάρισε στον Παναθηναϊκό την 6η νίκη του στον 5ο όμιλο της φάσης των «16» της Ευρωλίγκας και τον έφερε ακόμη πιο κοντά στα πλέι οφ. Οι «πράσινοι», στην καλύτερη τους εφετινή ευρωπαϊκή εμφάνιση, επικράτησαν 85-69 της «βασίλισσας», για την 11η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς, που έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση, στη 2η ήττα τους.

Συγκλονιστικός απόψε ο Νίκος Παππάς (22π. με 6/6δ., 1/1τρ., 7/8β.) και εξαιρετικός ο ΝτεΜάρκους Νέλσον (16π.), οδήγησαν τον Παναθηναϊκό των ελάχιστων λαθών (7) και των 21 ασίστ σε μία πολύτιμη επιτυχία. Την ίδια στιγμή η άμυνα αποσυντόνισε όλα τα επιθετικά όπλα της Ρεάλ, η οποία ήταν εξαιρετικά άστοχη (22/60 σουτ εντός πεδιάς).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-35, 69-53, 85-69

Τα τρίποντα μπορεί να μην... μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο (0/5), αλλά η άρτια λειτουργία της άμυνας, τα επιθετικά ριμπάουντ και η προσοχή στα λάθη (μόλις 1) πέρασαν την αστοχία του Παναθηναϊκού από τα 6.75 σε δεύτερη μοίρα... Οι «πράσινοι» επικέντρωσαν στα πρώτα λεπτά τις επιθέσεις τους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και στο 7΄ βρέθηκαν στο +5 (12-7). Τα τρίποντα των Ισπανών, πάντως, τους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την περίοδο στο +4 (19-15). Η απόλυτη κυριαρχία των γηπεδούχων στα επιθετικά ριμπάουντ (6-1) και η έφεση στη δημιουργία (10 ασίστ) κράτησαν σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο ο Διαμαντίδης ήταν στον πάγκο για ανάσες. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν και πάλι στο 13΄ με +8 (25-17), αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, που έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-12, τους έφερε στο 15΄ στο ισόπαλο 29-29. Ωστόσο, η «πράσινη» άμυνα έδεσε και πάλι, τα τρίποντα βρήκαν στόχο και ο Παναθηναϊκός πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (41-35).

Άκρως παραγωγικός (28π.) ο σοβαρός στα αμυντικά του καθήκοντα Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» με τον Παππά να δίνει προσωπικό ρεσιτάλ στην επίθεση (12π. στο γ' δεκ.) πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν πίσω... Με γρήγορο επιμέρους σκορ 6-1 στο 22΄ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια αριθμό (+11, 47-36 στο 22΄), ενώ στο 25΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 54-42 για να σταθεροποιηθεί στο +16 (67-51 στο 29΄) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (69-53). Με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο 35΄ στους +20 (78-58) και τους «πράσινους» να μη χάνουν την αμυντική και επιθετική τους προσήλωση, το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρόκα (Πορτογαλία), Παστούσιακ (Πολωνία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης, Νέλσον 16 (1), Παππάς 22 (1), Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 13 (2), Μπατίστα 8, Μπλουμς 3 (1), Λαβάλ 4.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Ρίβερς 3 (1), Φερνάντεθ 12 (2), Νοτσιόνι, Ματσιούλις 2, Ρέγιες 11 (1), Ροντρίγκεθ 4, Αγιόν 4, Κάρολ 16 (2), Γιουγ 11 (3), Μπουρούσης 2, Σλότερ 4.