Παρασκευή, 27 Μάρτιος 2015 22:13

"Διπλό" με άγχος στην Πόλη για τον Παναθηναϊκό (86-84 τη Γαλατά)

Με το ένα πόδι στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, μετά το αποψινό «διπλό» που σημείωσε στο Αμπντί Ιπεκτσί.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 86-84 της... μισής και αδιάφορης Γαλατασαράι, για την 12η αγωνιστική της φάσης των «16», πανηγύρισαν την 7η νίκη στον 5ο όμιλο και την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ επί της Άλμπα Βερολίνου θα επιδιώξουν να «σφραγίσουν» και μαθηματικά την πρόκριση.

Η ελληνική ομάδα, που βρέθηκε μόλις 7 φορές στη γραμμή των βολών έναντι 24 της Γαλατασαράι, προηγήθηκε ακόμη και με +10 (73-83 στο 38΄), αλλά με τάσεις αυτοχειρίας μετέτρεψε το παιχνίδι και πάλι σε ντέρμπι για να «λυτρωθεί» τελικά από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, που μέτρησε απόψε 13/29 τρίποντα, οι Γκιστ (14π.) και Μπατίστα (14π.), ενώ από τη Γαλατασαράι ξεχώρισε ο Γιανγκ με ατομικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα (24π.) και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86

Στο πρόσωπο του Μπατίστα επικέντρωσε ο Παναθηναϊκός τις επιθέσεις του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ουρουγουανό σέντερ να τον δικαιώνει (6π. στα πρώτα 5 λεπτά). Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι περιφερειακοί και οι «πράσινοι», οι οποίοι μέτρησαν 3/3 τρίποντα, προηγήθηκαν αρχικά με +9 (9-18 στο 7΄), ενώ στο 9΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 15-23.

Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι με ένα επιμέρους σκορ 11-2 ανέκτησαν το προβάδισμα με 27-25 (13΄), εκμεταλλευόμενοι την απουσία από το παρκέ των Διαμαντίδη, Μπατίστα και Γκιστ. Οι «πράσινοι», πάντως, βρήκαν λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα από τον Μαυροκεφαλίδη, Μπλουμς και Παππά πήραν τα μακρινά σουτ και κατάφεραν να ελέγξουν και πάλι το ρυθμό παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (38-40), παρά τις προσπάθειες ανατροπής της γραμμής ψηλών των Τούρκων (Γιανγκ 12π., Ερτσεγκ 10π.).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 (1 τρίποντο ο Μποχωρίδης, 2/2 Ο Γκιστ) και στο 25΄ η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+10, 43-53). Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη, ο Διαμαντίδης χρεώθηκε με το 3ο φάουλ κι έκατσε στον πάγκο με αποτέλεσμα οι Τούρκοι, που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-4 και στο 29' προσπέρασαν με 59-57, για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλες, 59-59. Να σημειωθεί ότι μέχρι την τρίτη περίοδο οι παίκτες της Γαλατασαράι πήγαν 13 φορές στη γραμμή των βολών και οι «πράσινοι» μόλις 1!

Στον... επίλογο του αγώνα η... βροχή τριπόντων που εξαπέλυσε ο Παναθηναϊκός (6/12) ήταν αρκετή για τη διάλυση της άμυνας ζώνης της τουρκικής ομάδας. Οι «πράσινοι» με πέντε διαδοχικά (2 Μπλουμς, 2 Γιάνκοβιτς, 1 Γκιστ) ξέφυγαν 67-78 στο 36΄, ενώ 2 λεπτά πριν τη λήξη ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 73-83. Και εκεί που άπαντες περίμεναν η ελληνική ομάδα να φτάσει σε μία άνετη νίκη, ήρθε η διάψευση...

Οι Τούρκοι με επιμέρους σκορ 10-1 μείωσαν στα 15΄΄ σε 83-84, για να λυτρωθούν οι «πράσινοι» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και την αστοχία του Κάρτερ στα τελευταία 7 δεύτερα όταν αστόχησε και στις δύο βολές στερώντας από την ομάδα του την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς, πιθανότατα, στην παράταση.

Νωρίτερα, ο Γιανγκ, κορυφαίος των Τούρκων στο ματς, μέτρησε 1/2 με το σκορ 83-85 και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο είχε το απόλυτο 10/10. Ο Γκιστ τον... μιμήθηκε (84-86), αλλά κι αυτή η μία βολή ήταν αρκετή για να χαρίσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Πέρεθ (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία)

Οι συνθέσεις:

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Εργκίν Αταμάν): Κάρτερ 10 (1), Γιανγκ 24, Μίτσοφ 17 (1), Έρτσεγκ 19 (2), Γκονλούμ 2, Πότσιους 7 (1), Αρσλάν 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 13 (3), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 14 (3), Μπατίστα 14, Μπλουμς 9 (3), Λαουάλ 2.