Κυριακή, 20 Μάρτιος 2016 21:57

Σπουδαία διπλά για Πεταλίδι και Κορώνη, η εικόνα της 23ης αγωνιστικής στην Α1 τοπική

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Ακρίτας Κορώνης (φωτό) νίκησε πριν από λίγο στην Καλαμάτα με 3-2 τον Ηρακλή, ο οποίος προηγήθηκε με 2-0!!! και παραμένει ζωντανή στη μάχη της ανόδου. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Διπλό παραμονής πήρε ο Απόλλωνας Πεταλιδίου στα Φιλιατρά απέναντι στην πρωτοπόρο της Α1 τοπικής Εράνη. Ετσι η Αβία που νίκησε με 3-2 το Ασπρόχωμα και η Αναγέννηση που επικράτησε με 3-0 του Αίαντα, μείωσαν τη μεταξύ τους διαφορά στους 3 και στους 4 βαθμούς, αντίστοιχα. Ο Παπαφλέσσας Χώρας με γκολ στις καθυστερήσεις,  που αμφισβητούν οι φιλοξενούμενοι (φωνές για οφσάιντ) νίκησε 2-1 τη Μεθώνη και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία. Σημαντικό έδαφος για την παραμονή έχασε ο Νέος Αρις που έμεινε στο 0-0 με το Νέο Αρι, ενώ η Ομόνοια νίκησε 3-2 τον Χανδριναϊκό.