Σάββατο, 16 Απρίλιος 2016 12:26

"ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ": Χωρίς ελπίδες την Κυριακή στη Σπάρτη

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

 

Από την πρωτοπόρο ΑΕ Σπάρτης θα φιλοξενηθεί αύριο Κυριακή η "Μαύρη Θύελλα" στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ' εθνικής.

Μια αγωνιστική που είναι πιθανό να οριστικοποιήσει και μαθηματικά τον διαγραφόμενο υποβιβασμό της Μεσσηνιακής ομάδας, η οποία πλέον ψάχνει μόνο ένα θαύμα για να μείνει στην κατηγορία.

Με ήττα ή ισοπαλία αύριο η Καλαμάτα υποβιβάζεται και μαθηματικά ενώ θα πέσει από αύριο ακόμη και με νίκη, αν ταυτόχρονα πάρει τουλάχιστον ισοπαλία η Χαλκίδα και νίκη η Ερμιονίδα. 

Το ματς στη Σπάρτη θα ξεκινήσει στις 2.15 μ.μ., την ώρα δηλαδή που θα γίνει η σέντρα και στο ματς Παναργειακός - Λεβάντε, αφού οι Λάκωνες με την ομάδα τους Αργους διεκδικούν τον τίτλο και πρέπει να παίζουν την ίδια ώρα. 

Η Καλαμάτα θα έχει στον πάγκο το μέλος του τεχνικού τιμ Ιωσήφ Λουκά, ο οποίος θα αντικαταστήσει στα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος τον Κώστα Καλογιαννίδη ο οποίος παραιτήθηκε μετά το άτυχο ματς της περασμένης Κυριακής με την Χαλκίδα. Ενώ πλέον δεν είναι στην διάθεση του τεχνικού τιμ ο Σταύρος Τσουλάκος που αποχώρησε και ο Τρύφωνας Κασμερίδης που τραηυματίστηκε στο προηγούμενο ματς με την Χαλκίδα. 

Ουσιαστικός στόχος των Μεσσηνίων πλέον να τελειώσουν με αξιοπρέπεια το πρωτάθλημα και να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούν στα τρία τελευταία παιχνίδια. 

Για την Σπάρτη πάντως το ματς έχει μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον ενώ πρόκειται για το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της. Είναι στο +6 από τον Παναργειακό και θέλει τουλάχιστον 4 βαθμούς στα δύο ματς με Καλαμάτα εντός και Λουτράκι εκτός ώστε να έχει εξασφαλίσει τον τίτλο πριν το ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής σρο Αργος. 

 

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Γ' ΕΘΝΙΚΗ - 3ος ΟΜΙΛΟΣ

Κυριακή 17/4

Βύζας Μεγάρων - Ηρακλής Ψαχνών 3-0 α.α.

Αιολικός - Κανάρης Νενήτων 

Βλαντής, Παπανδριόπουλος, Ζερβάκης (Πειραιά)

Βάρδα - Δόξα Ν. Μανωλάδας 

Νταούλας, Γιανουγλίδης, Τσολακίδης (Αθηνών)

Ερμιονίδα - Παναρκαδικός 

Βλάχος, Πολυχρονιάδης, Μηταρης (Αν. Αττικής)

Σπάρτη - Καλαμάτα

Περράκης (Αθηνών), Δουλγεράκης (Αν. Αττικής), Βασιλάκης (Αθηνών)

Παναργειακός - ΑΟ Λεβάντε

Ντουμιτρέσκου, Φαγκρίδας, Χριστάκος (Πειραιά)

Λουτράκι - Χαλκίδα

Αντιπαριώτης, Ρούντος, Καραθανάσης (Αν. Αττικής) 

• Όλα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 4.30 μ.μ. εκτός από αυτά σε Σπάρτη και Αργος που θα ξεκινήσουν στις 2.15 μ.μ.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Σπάρτη 34-15    52

2. Παναργειακός    37-22    46

3. Παναρκαδικός    33-15    42

4. Αιολικός    41-21    41

5. Λουτράκι    29-19    38

-. Βάρδα    32-21    38

7. Χαλκίδα    28-13    36

8. Ερμιονίδα    31-22    35

9. Δόξα Ν. Μανωλάδας    27-25    34

10. Καλαμάτα    24-23    28

11. Βύζας Μεγάρων    19-44    24

12. Λεβάντε    15-49   14

13. Κανάρης Νενήτων    13-39    13

14. Ηρακλής Ψαχνών    7-26    10

• Ο πρωταθλητής ανεβαίνει στη Β' εθνική, ενώ υποβιβάζονται οι 5 τελευταίες ομάδες.

• Ο Ηρακλής Ψαχνών αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

• Η Δόξα Μανωλάδας είναι στο +6 από την Καλαμάτα αλλά έχει να πάρει ένα ματς στα χαρτιά ενώ υπερτερεί και σε ισοβαθμία, άρα δεν γίνεται να την περάσει η Καλαμάτα.

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ