Κυριακή, 15 Μάιος 2016 16:41

Με το δεξί για την άνοδο ο Τσικλητήρας Πύλου, 1-0 την Ενωση Λέρνας

Μεγάλη και δίκαιη νίκη σημείωσε ο Τσικλητήρας Πύλου επί της Ενωσης Λέρνας με 1-0. "Χρυσός" σκόρερ ο Γιώργος Γραμματικόπουλος στο 68' με εκτέλεση φάουλ. Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας μπήκαν με το δεξί στα μπαράζ ανόδου και χειροκροτήθηκαν από τους πολυάριθμους φίλους τους. Στο άλλο ματς η Δόξα Μεγαλόπολης νίκησε 3-0 στο Γύθειο τον Ολυμπιακό. Την Τετάρτη στη Μεγαλόπολη ο Τσικλητήρας θα παίξει με την τοπική Δόξα.

Οι 11αδες

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ: Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Ανταλής, Μπαστακός, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι, Τσάτσος, Γραμματικόπουλος, Μικελάτος, Διακουμής.

ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ: Κατσαούνης, Ζίου, Ι. Διαμαντής, Λαζάρου, Ν. Κατσίρης, Τ. Διαμαντής, Β. Κατσίρης, Αντωνιάδης, Κοσμάς, Γιάννος, Κιρβιλάτζε.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Πύλου από 700 και πλέον φίλους του Τσικλητήρα. Καπνογόνα, κροτίδες, χαρτάκια από τους γηπεδούχους!

1' Σέντρα για τους φιλοξενούμενους...

Στον πάγκο για την ομάδα της Πύλου κάθονται οι Σίνος, Χύσα, Μαμουσάι, Κακαλέτρης, Τσώνης, Χονδρογιάννης, Μουράτης.

Για την ομάδα της Λέρνας οι: Σαρής, Θ. Βαρβέρης, Β. Βαρβέρης, Γκάνας, Μπουρής, Καραγκούνης, Γκιγκόπουλος.

8' Σέντρα σουτ από τον Ανταλή λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

12' Διαγώνιο σουτ Κιρβιλάτζε σε κόρνερ δύσκολα ο Μίντζηρας.

15' Υστερα από διαδοχικά τσαφ στην ομάδα της Λέρνας, ο Τσάτσος σούταρε αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν πάνω κάτω ισοδύναμες...

27' Κόρνερ Τσάτσος καρφωτή κεφαλιά Μπίζος, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η πρώτη κλασική φάση στο ματς.

Στο άλλο παιχνίδι του 13ου ομίλου Ολυμπιακός Γυθείου - Δόξα Μεγαλόπολης 0-1 στο 20'

30' Φοβερή κάθετη μπαλιά από τον Ανταλή, ο Μικελάτος βγήκε τετ α τετ και σούταρε δυνατά για να αποκρούσει με τα πόδια ο Κατσαούνης. Νέα μεγάλη φάση για τους πρωταθλητές Μεσσηνίας.

33' Τρομερό σουτ από 25 μέτρα του Χοτζάι στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ! Βρήκε λίγο την μπάλα και ο Κατσαούνης, όμως ο διαιτητής έδωσε άουτ αντί για κόρνερ. Σαφώς καλύτεροι οι γηπεδούχοι στα τελευταία 10 λεπτά με τρεις κλασικές ευκαιρίες.

35' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για τον Τόνι Χοτζάι.

42' Γραμματικόπουλος κάθετα σε Μικελάτο, είχε βγει ο Κατσαούνης, ο Μικελάτος πήγε να σουτάρει (αντί να δώσει δίπλα του στον αμαρκάριστο Τσάτσο) με τον γκολκίπερ της Λέρνας να διώχνει και τον Γ. Διαμαντή να απομακρύνει μπροστά από τον Διακουμή.

Ημίχρονο στην Πύλο με το αποτέλεσμα να είναι 0-0.

Ημίχρονα στα δύο ματς του 13ου ομίλου

Τσικλητήρας Πύλου - Ενωση Λέρνας 0-0

Ολυμπιακός Γυθείου - Δόξα Μεγαλόπολης 0-1

Σέντρα στο β' ημίχρονο με τους Μικελάτο και Τσάτσο πάνω από την μπάλα..

46' Διαγώνιο σουτ Μικελάτου απέκρουσε στην αριστερή γωνία ο Κατσαούνης.

47' Φάουλ του Χοτζάι διώχνει ο Κατσαούνης, ο οποίος έχει κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του.

Εχει μπει δυνατά πάντως στο β' ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη...

Κίτρινη κάρτα για τον Αντωνιάδη.

51' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Β. Κατσίρη πάνω από την εστία.

53' Μικελάτος σε Γραμματικόπουλο κάθετα σε Τσάτσο σούτ με το αριστερό μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κατσαούνης.

55' Μετά από φάση διαρκείας ο Τσάτσος έπιασε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

62' Κίτρινη κάρτα στον Μικελάτο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Ολυμπιακός Γυθείου - Δόξα Μεγαλόπολης 0-2

Γκοοοοοοοοολ για τον Τσικλητήρα, 1-0 με Γραμματικόπουλο!

Στο 68' ο Γραμματικόπουλος με εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία! Εξαλλα πανηγύρια στην κερκίδα

70' Πρώτη αλλαγή για την Λέρνα. Β. Κατσίρης εκτός και εντός ο Σαρής.

72' Τ. Διαμαντής κάθετα σε Σαρή, που έκανε το πλασέ που έφυγε ψηλά άουτ.

74' Μικελάτος βγαίνει εκτός λόγω τραυματισμού και στη θέση του ο Μουράτης,

78' Γιάνος εκτός για τη Λέρνα και στη θέση του ο Καραγκούνης

81' Διακουμής σε Μουράτης τετ α τετ πλάσε, έδιωξε με τα πόδια ο Κατσαούνη, σουτ από τον Ανταλή έδιωξαν στη γραμμή οι αμυντικοί, νέο σουτ Κυριαζόπουλος ψηλά άουτ. Τεράστια τριπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

85' Αντωνιάδης βγαίνει εκτός και στη θέση του ο Μπουρής.

Εκτός παιχνιδιού ο "χρυσός" σκόρερ Γραμματικόπουλος και στη θέση του ο Σίνος.

Κίτρινη κάρτα στον Δούνια στο 86'

87' Κάθετη μπαλιά Ζίου σε Σαρή που βγήκε φάτσα με τον Μίντζηρα και πλάσαρε, όμως ο γκολκίπερ της Πύλου απέκρουσε κρατώντας το 1-0.

Τέλος στον αγώνα, μεγάλη νίκη ο Τσικλητήρας επί της Ενωσης Λέρνας με 1-0, με σκόρερ τον Γραμματικόπουλο.

Ενταση στο τέλος, αψιμαχίες μεταξύ παικτών...