Κυριακή, 09 Οκτώβριος 2016 15:49

Ατυχος ο Τσικλητήρας (0-0) με Βάρδα, τα αποτελέσματα στην Α' τοπική

Καλύτερος ο Τσικλητήρας, αλλά άτυχος (2 δοκάρια) αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την πρωτοπόρο Βάρδα στο πρώτο φετινό ματς στο γήπεδο της Πύλου. Η Μεσσηνιακή ομάδα παρέμεινε πάντως για 4η σερί αγωνιστική αήττητη στον 3ο όμιλο της Γ' εθνικής. Στην Α' τοπική δεν είχαμε καμία ισοπαλία. Τρίποντα για Καλαμάτα, Κυπαρισσία, Διαβολίτσι, Πανθουριακό και Μιλτιάδη.

Τα σημερινά τελικά αποτελέσματα στην Α' τοπική

Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας 2-1

Α.Ε. Αβίας - Κυπαρισσία 1-2

Διαβολίτσι - Τέλλος Αγρας 5-2

Πανθουριακός - Πάμισος 2-0

Μιλτιάδης - Εράνη 3-0

Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας 2-1 (τελικό)

92' Ο Μπάρκας βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ του Απόλλωνα, αλλά σούταρε άουτ.

Διαβολίτσι - Τέλλος Αγρας 5-2 (τελικό)

Μιλτιάδης - Εράνη 3-0 (τελικό)

88' Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Τζανετέας στη θέση του Νάτση. Παραμένει το 2-1

Μιλτιάδης - Εράνη 3-0 με γκολ του Γεωργιόπουλου στο 88'

Α.Ε. Αβίας - Κυπαρισσία 1-2 (τελικό).

Το εκτελεί ο Φωτιάδης και γκολ. Καλαμάτα - Απόλλωνας 2-1.

82' Πέναλτι για τον Απόλλωνα σε σπρώξιμο του Στάθη Τσουλάκου από τον Καλογερόπουλο.

76' Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Μπάρκας στη θέση του σκόρερ του δεύτερου γκολ Σταύρου Τσουλάκου.

Γκολ για την Κυπαρισσία στο 85' με τον Μπακόπουλο. Α.Ε. Αβίας - Κυπαρισσία 1-2

73' Τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Τσουλάκος με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και σέρβιρε έτοιμο γκολ στο Βασιλόπουλο, ο οποίος όμως είδε τον Αντωνόπουλο να αποκρούει εξ' επαφής.

71' Ασίστ του δραστήριου Φωτιάδη στο Βουρνά, ο οποίος όμως δεν μπορεί να νικήσει μέσα από την περιοχή τον Κυριακόπουλο.

Το εκτελεί ο Τσουλάκος και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας 2-0.

70' Πέναλτι για την Καλαμάτα. Το κερδίζει ο Καλαντζής από τον γκολκίπερ του Απόλλωνα Σπύρο Αντωνόπουλο.

Η Καλαμάτα προηγείται 1-0 του μαχητικού Απόλλωνα, αλλά δεν ικανοποιεί με την απόδοσή της.

68' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μπαίνει ο Βουρνάς και βγαίνει ο Σεφεράσι.

67' Ο Φωτιάδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και κόπηκε από τους αμυντικούς της Καλαμάτας.

Αλλλαγή και για τον Απόλλωνα.  Ο Μπραχίμι στη θέση του Ξυδιά. Στα αξιοσημείωτα ότι οι δύο παίκτες Καλαμάτας και Απόλλωνα, που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο φορούν τη φανέλα με το νούμερο 13.

61' Πρώτη αλλαγή για τη "Μαύρη Θύελλα". Βγήκε ο Σαραντόπουλος και μπήκε ο Βασιλόπουλος.

Η Μεσσηνιακή ομάδα επιστρέφει μετά από 130 μέρες στη φυσική της έδρα και θέλει να γίνει η πρώτη ομάδα που θα κόψει φέτος  βαθμούς από την πρωτοπόρο του τρίτου ομίλου.

Τελικό στην Πύλο. Τσικλητήρας - Βάρδα 0-0. Η Μεσσηνιακή ομάδα έγινε η πρώτη που κόβει βαθμούς από την Βάρδα, αλλά βάση της εικόνας του αγώνα άξιζε τη νίκη.

Διαβολίτσι - Τέλλος Αγρας 4-1

Μιλτιάδης - Εράνη 2-0 με γκολ του Τσέρτου στο 50'

Διαβολίτσι - Τέλλος Αγρας 3-1

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας (1-0).

80' Παραμένει το 0-0 στο Τσικλητήρας Πύλου - Βάρδα.

Ημίχρονο στην Α' τοπική

Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας 1-0

Α.Ε. Αβίας - Κυπαρισσία 1-1

Διαβολίτσι - Τέλλος Αγρας 1-1

Μιλτιάδης - Εράνη 1-0

44'. Γκολ για την Καλαμάτα. Ο Καλαντζής με σουτ έξω από την περιοχή νικά τον Αντωνόπουλο που έπεσε στη δεξιά του γωνία, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

Μιλτιάδης - Εράνη 1-0 με γκολ του Βέλη.

Καλύτερος ο Τσικλητήρας, πιέζει για το γκολ της νίκης.

58' Tετ α τετ ο Μικελάτος με τον Κωνσταντόπουλο, αποκρούει ο γκολκίπερ της Βάρδας.

38' Ο Καλαντζής προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αντωνόπουλο που απέκρουσε σε κόρνερ. Από το κόρνερ και έπειτα από κόντρες, η μπάλα έφθασε στον Τσουλάκο που με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

34' Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας 0-0. Κακή μέχρι στιγμής η "Μαύρη Θύελλα". Εχει μεν την εδαφική υπεροχή, αλλά μέχρι εκεί.

η Α.Ε. Αβίας με τον Παγώνη στο 36'. Α.Ε. Αβίας - Κυπαρισσία 1-1.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Πύλο.

Διαβολίτσι - Τέλλος Αγρας 1-1 στο 33'.

Πανθουριακός - Πάμισος 2-0 4' Ντόκο, 15' Πανταζής. Ισχυρό προβάδισμα για τους γηπεδούχους

18' Ο Απόλλωνας αγγίζει το γκολ, με τη σέντρα - σουτ του Γιώργου Μπούρα από αριστερά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κυριακόπουλος.

10' Από σέντρα του Σαραντόπουλου, ο Νάτσης σκοράρει από κοντά, αλλά είναι σε αντικανονική θέση και το γκολ για την Καλαμάτα ακυρώνεται έπειτα από υπόδειξη οφσάιντ της βοηθού Τσαούση.

Με αυτογκόλ η Κυπαρισσία ανοίγει το σκορ στην αναμέτρηση με την Α.Ε. Αβίας στον Κορδία.

Ημίχρονο στην Πύλο, Τσικλητήρας - Βάρδα 0-0 με τη Μεσσηνιακή ομάδα να είναι καλύτερη και να έχει σημαδέψει δύο φορές το δοκάρι.

Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα στο 5',  ο Τσουλάκος απέφυγε τον γκολκίπερ και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μπιζίμης.

Σε άλλο παιχνίδι στο 35' ο Παναρκαδικός κερδίζει 2-0 την Αχαϊκή.

Για τον όμιλο του Τσικλητήρα Αστέρας Αμαλιάδας - Αιολικός 0-2 τελικό, μιας και το ματς έγινε νωρίτερα.

37' Δεύτερο δοκάρι για τον Τσικλητήρα σε γυριστό σουτ του Κυριαζόπουλου, έπειτα από σέντρα του Τσάτσου.

Ξεκίνησε με καθυστέρηση 8 λεπτών το Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας. Σέντρα και στα υπόλοιπα ματς της Α' τοπικής.

35' Νέα ευκαιρία για τον Τσικλητήρα. Γυριστό σουτ Γραμματικόπουλου απέκρουσε ο γκολκίπερ, στην επαναφορά ο Πηλίος έκανε την προβολή, αλλά πρόλαβαν και απομάκρυναν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή.

28' Παραμένει το 0-0 στην Πύλο. Πολύ καλό όμως το ματς με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη,

26' Ο Πηλιός σέντραρε για τον Κερμενίδη, αυτός είδε την κίνηση του Γραμματικόπουλου που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Διπλή ευκαιρία για τη Βάρδα με Σαμπανάι και Γούρμο, με τον Παλιγκίνη να αποκρούσει και στη συνέχεια το νέο σουτ του Γούρμου να περνά άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Τσικλητήρα. Ο Κερμενίδης με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις στο Καλαμάτα - Απόλλωνας Καλαμάτας

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Κυριακόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Καλογερόπουλος, Μπαστακός, Νικολόπουλος, Καλαντζής, Μπεγέτης, Σαραντόπουλος, Τσουλάκος, Νάτσης.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Αντωνόπουλος, Φέστας, Μπούρας, Παυλάκος, Μπιζίμης, Παπαγεωργίου, Ξυδιάς, Τρικουράκης, Τσουλάκος, Φωτιάδης, Σεφεράσι.

Χωρίς σκορ μετά από πέντε λεπτά.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ Παλιγκίνης, Παναγόπουλος, Μπίζος, Καραμπάς, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι, Πηλιός, Τσάτσος, Γραμματικόπουλος, Μικελάτος, Κερμενίδης.

ΒΑΡΔΑ Κωνσταντόπουλος, Π. Πολίτης, Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Βραχνάς, Γ. Πολίτης, Βατσής, Σαμαπανάι, Ντόμας, Γούρμος.

Ξεκίνησε το ματς στην Πύλο. 800 άτομα στο γήπεδο, εκ των οποίων 50 φίλοι της Βάρδας.

To "Notosport" θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα, όπως επίσης και των πέντε παιχνιδιών της Α' τοπικής Μεσσηνίας που θα ξεκινούν στις 4.30 μ.μ.