Κυριακή, 14 Μάιος 2017 12:05

Φινάλε σήμερα στην Α' τοπική, ξεχωρίζει το Αναγέννηση - Πάμισος

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Η αυλαία στο φετινό πρωτάθλημα της Α' τοπικής πέφτει σήμερα Κυριακή...

Τα παιχνίδια της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής θα ξεκινήσουν στις 5.30 μ.μ. με τις ομάδες να ψάχνουν απλά ένα καλό φινάλε καθώς όλα έχουν κριθεί από τις προηγούμενες αγωνιστικές όσον αφορά τον τίτλο και την παραμονή.

Η Καλαμάτα είναι και μαθηματικά πρωταθλήτρια και έτσι τη νέα σεζόν θα επιστρέψει στη Γ' εθνική. Στον αντίποδα, οι δύο ομάδες που έχουν υποβιβαστεί εδώ και καιρό είναι ο Αστέρας Αρφαρών, που έχει άλλωστε αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και η Α.Ε. Αβίας.

Ανδρούσα και Τέλλος Αγρας δεν έχουν πλέον άγχος, καθώς μετά την παραμονή του Τσικλητήρα στη Γ' εθνική, από την Α' τοπική υποβιβάζονται δύο ομάδες. Ως εκ τούτου η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. 

Η πρωταθλήτρια Καλαμάτα θα κλείσει τη σεζόν στην Ανδρούσα με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα.

Η δεύτερη της βαθμολογίας Αναγέννηση Παραλίας θα υποδεχτεί τον τρίτο Πάμισο, στο ματς που ξεχωρίζει, ενώ ο Πανθουριακός, που συμπληρώνει την πρώτη τετράδα θα υποδεχτεί τον Τέλλο Αγρα. 

Στα άλλα ματς, ο Εθνικός Μελιγαλά θα υποδεχθεί την Κυπαρισσία, ο Μιλτιάδης τον ΑΟ Φαραί, η Εράνη τον Απόλλωνα Καλαμάτας και ο Ολυμπιακός την Αβία, ενώ το Διαβολίτσι θα πάρει στα χαρτιά τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Αστέρα Αρφαρών. 

Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής: 

 

Κυριακή 

Ανδρούσα - Καλαμάτα

Γήπεδο Ανδρούσας, 5.30 μ.μ.

Μπλάνας, Λάμιας, Αθανασοπούλου

Πανθουριακός - Τέλλος Άγρας

Γήπεδο Ασπροχώματος, 5.30 μ.μ.

Τουρλομούσης, Κασκάνης, Τσακόπουλος

Εθνικός Μελιγαλά - Κυπαρισσία

Γήπεδο Μελιγαλά, 5.30 μ.μ.

Ψηλοπαναγιώτης, Τσοπανάκης, Τσίρμπας

Εράνη - Απόλλωνας Καλαμάτας

Γήπεδο Φιλιατρών, 5.30 μ.μ.

Κουτσαναστάσης, Σταυρόπουλος, Τσουκάλη

Ολυμπιακός Καλαμάτας - Αβία

Γήπεδο "Γ. Λουκαρέας", 5.30 μ.μ.

Ζαρακοβίτης, Γιαννέτσος, Βοσνάκης

Αστέρας Αρφαρών - Διαβολίτσι 0-3 (α.α.)

Μιλτιάδης -  Α.Ο. Φαραί 

Γήπεδο Πύργου Τριφυλίας, 5.30 μ.μ.

Πλακογιάννης, Μπασιλάρης, Καυκάς

Αναγέννηση Παραλίας - Πάμισος

Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, 5.30 μ.μ.

Αλεξέας, Γεωργαντάς, Βρυώνης

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 29 αγώνες)

1. Καλαμάτα 69-14 73

2. Αναγέννηση Παραλίας 58-21 67

3. Πάμισος 72-25 62

4. Πανθουριακός 66-22 59

5. Α.Ο. Φαραί 44-27 49

6. Κυπαρισσία 35-34 45

7. Εθνικός Μελιγαλά 36-35 42

8. Μιλτιάδης 32-36 40

9. Απόλλωνας Καλαμάτας 32-44 34

10. Εράνη 28-46 33

11. Ολυμπιακός Καλαμάτας 38-44 32

-. Διαβολίτσι 28-48 32

13. Ανδρούσα 26-43 27

14. Τέλλος Αγρας 36-60 26

15. Αβία 17-52 16

16. Αστέρας Αρφαρών 11-47 5

* Ο Αστέρας Αρφαρών έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. 

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ