Τετάρτη, 13 Σεπτεμβρίου 2017 18:45

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Στους "16" η Καλαμάτα που συνέτριψε 8-0 το Πεταλίδι

Βάζοντας από τέσσερα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Καλαμάτα συνέτριψε πριν λίγο με 8-0 τον Απόλλωνα Πεταλιδίου στο γήπεδο του Μεσσηνιακού και πέρασε εύκολα στους "16" του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν παραπάνω από εμφανής (τους χωρίζουν δύο κατηγορίες) και οι περίπου 200 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο χόρτασαν γκολ στο πρώτο επίσημο ματς της "Μαύρης Θύελλας". Στην επόμενη φάση η Καλαμάτα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό Καλαμάτας σε νοκ άουτ αγώνα την Κυριακή στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Οσον αφορά τα αγωνιστικά το ημίχρονο βρήκε την τυπικά φιλοξενούμενη Καλαμάτα να προηγείται με 4-0. Στο 13' ο Σαραντόπουλος άνοιξε το σκορ, στο 26' ο Νικολόπουλος με φοβερό σουτ έκανε το 2-0 πετυχαίνοντας το πιο όμορφο γκολ της αναμέτρησης. Στο 34' ο Μερκουρης από κοντά έγραψε το 0-3, για να κλείσει το πρώτο μέρος με ένα γκολ του Λιόλιου στο 40'. Στο δεύτερο μέρος σημειώθηκαν άλλα τέσσερα γκολ, όλα μετά το 70'. Στο 71' ο Μερκούρης με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-5 και οκτώ λεπτά αργότερα ο Τσουλάκος διαμόρφωσε το 0-6. Ο ίδιος παίκτης στο 84' πέτυχε το έβδομο γκολ των "μελανολεύκων" και ο...χορός γκολ έκλεισε στο 86' με αυτογκόλ του Μούντανου ύστερα από σέντρα του Καλογερόπουλου.