Σάββατο, 04 Νοέμβριος 2017 19:11

Με Μουνάφο ο Αστέρας μεγάλη νίκη 1-0 τον Παναθηναϊκό

Με γκολ του Μουνάφο στο 86' ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ξεκολλώντας από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα οι "πράσινοι" δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στη μεγάλη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι επί του Ολυμπιακού και παραμένουν χωρίς εκτός έδρας νίκη! Ο Παναθηναϊκός ήταν βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια μακριά από τη Λεωφόρο, όμως δεν απείλησε πολλές φορές την εστία του Αθανασιάδη. Ο Αστέρας φάνηκε επιθετικά μετά το 60' και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη μία από τις 2 κλασικές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, σ' ένα ματς που βάδιζε για την ισοπαλία.

Tέλος στο ματς. Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0.

Από κόρνερ του Τόνσο, ο Ιγκλέσιας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Τόνσο με νέα κεφαλιά - "ψαράκι" στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

86' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης 1-0 με Μουνάφο.

81' Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ιγκόρ στη θέση του Καλτσά.

Χωρίς σκορ στην Τρίπολη.

80' Κίτρινη κάρτα στον Τόνσο.

72' Ολοκληρώνει τις αλλαγές ο Παναθηναϊκός. Ο Καμπέσας στη θέση του Χίλιεμαρκ.

71' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Ο Χουλτ από αριστερά, έκοψε μέσα στην περιοχή για τον Λουντ πλασάρει, αλλά ο Αθανασιάδης αποκρούει και κρατά το μηδέν.

Με τις αλλαγές των Ματίντα και Γκοντό, ο Αστέρας έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

68' Κίτρινη κάρα στον Κουρμπέλη για φάουλ στον Κώτσιρα.

64' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα ο Γκόντο βρέθηκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο και πλάσαρε άουτ!

62' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Μουνιέ στη θέση του Βιγιαφάνιες.

60' Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα ο Ματίντα στη θέση του Κυριακόπουλου, που τραυματίστηκε.

59' Κίτρινη κάρτα ο Πασαλίδης για φάουλ πάνω στον Βιγιαφάνιες.

57' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Γκόντο στη θέση του Δουβίκα.

52 Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό: ' Κόρνερ Χίλιεμαρκ, πρώτη κεφαλιά Μολίνς και στη συνέχεια ανάποδο ψαλίδι του προωθημένου Μολέδο, κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ.

50'  Μικρή ένταση στο ματς και κίτρινη κάρτα σε Κυριακόπουλο και Μολέδο.

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου. Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 0-0.

45' Ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Γιαννούλης από αριστερά ξέφυγε από το Γιόχανσον και σέντραρε στο πρώτο δοκάρι, με τον Δουβίκα να κάνει την προβολή και τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει.

41' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βγήκε ο τραυματίας Κουλιμπαλί και πλέον το δεξί άκρο της άμθνας καλύπτει ο Γιόχανσον.

Παραμένει το 0-0 στην Τρίπολη μετά από 40 λεπτά.

32 Μεγάλη' ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ο Χίλιεμαρκ με το εξωτερικό σέντραρε για τον Μολίνς που έπιασε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

29' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, τη βλέπει ο Βιγιαφάνιες για φάουλ στον Κυριακόπουλο.

23' Πρώτη απειλητική στιγμή για τον Αστέρα, ο Καλτσάς σούταρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Κουρμπέλη και κατέληξε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως την μεγάλη ευκαιρία.

18' O Xουλτ από αριστερά βρίσκει τον Χίλιεμαρκ, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν πιάνει όπως θα ήθελε το σουτ και η ευκαιρία χάθηκε για τους "πράσινους".

Χωρίς τη μεγάλη φάση μετά από εννέα λεπτά στην Τρίπολη.

Σέντρα στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός κατεβαίνει με τους ίδιους 11 που κέρδισαν πριν από μια εβδομάδα τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Αστέρας με 6 βαθμούς είναι μαζί με τον Πλατανιά στην ουρά της βαθμολογίας, ενώ ο Παναθηναϊκός με 13 βαθμούς στην 7η θέση.

Στους 10 βαθμούς η θερμοκρασία και ο κόσμος περιμένει να ζεσταθεί από το θέαμα.

Περίπου 4.500 κόσμος αυτή την ώρα στο γήπεδο, εκ των οποίων πάνω από τους μισούς είναι οπαδούς του Παναθηναϊκού.

Το ματς θα διαιτητεύσει ο Κομίνης (Θεσπρωτίας) με βοηθούς τους Μπαλτά (Αχαϊας) και Καρατζίκα (Αθηνών).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τόνσο, Καλτσάς, Δουβίκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέδο, Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μολίνς.