Σάββατο, 27 Ιανουάριος 2018 12:04

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Εντός με Κορώνη η πρωτοπόρος Α.Ε. Μάνης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

 

 

Η Α.Ε. Μάνης πήρε την περασμένη αγωνιστική το ντέρμπι κορυφής (1-0) με τον Ολυμπιακό Ανάληψης και μαζί ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου, έχοντας ξεφύγει εφτά βαθμούς από τους “ερυθρόλευκους” που υποχώρησαν στην 3η θέση και έξι από την Α.Ε. Αβίας που ανέβηκε στην 2η θέση.

Οι πρωτοπόροι αγωνίζονται σήμερα ξανά στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΜ στον Κορδία, με αντίπαλο την 10η Κορώνη και θέλουν τη νίκη για να διατηρήσουν ή και να αυξήσουν τη διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες τους.

Η 16η αγωνιστική περιλαμβάνει ακόμα σημαντικά ματς τόσο για την άνοδο όσο και για την παραμονή.

Συγκεκριμένα, η Α.Ε. Αβίας (27 β.) θα μεταβεί την Κυριακή στη Χώρα για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Παπαφλέσσα (23 β.), που με νίκη θα μειώσει στον ένα βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά. Ο Ολυμπιακός Ανάληψης είδε το εντυπωσιακό αήττητο σερί τριών μηνών να σταματά στον Κορδία, αλλά παραμένει στην προνομιούχο τριάδα και θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες κόντρα στον Ηρακλή.

Οι Καλαματιανοί είναι στην 8η θέση, αλλά απέχουν μόλις 5 βαθμούς από την 3η θέση που οδηγεί στην Α’ τοπική και με διπλό μπαίνουν στο κόλπο της ανόδου.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και η μονομαχία της Μεθώνης με το Χανδριναϊκό. Οι γηπεδούχοι έχουν ένα βαθμό λιγότερο από τους φιλοξενούμενους, που ισοβαθμούν με τη Χώρα στην 4η θέση.

Το Δώριο, που μοιράζεται με τη Μεθώνη την 6η θέση, θα παίξει την Κυριακή στην Καλαμάτα με τον 11ο Α.Ο. Φυτειάς, στο ματς με το οποίο θα ολοκληρωθεί η αγωνιστική.

Στη μάχη της παραμονής, η προτελευταία Α.Ε. Γαργαλιάνων (13 β.) υποδέχεται σήμερα Σάββατο τον Αίαντα (15 β.) που βρίσκεται ακριβώς από πάνω και θέλει μόνο νίκη για να μειώσει στο ελάχιστο τη μεταξύ τους διαφορά.

Τέλος, ο ουραγός Αστέρας Μικρομάνης (8 β.) θα αναμετρηθεί εκτός με το Πεταλίδι (21 β.), που είναι στην 8η θέση μαζί με τον Ηρακλή Καλαμάτας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:

Σάββατο

ΑΕ Μάνης - Κορώνη

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 3 μ.μ.

Ψηλοπαναγιώτης, Τσοπανάκης, Τζιαμουράνης

ΑΕ Γαργαλιάνων - Αίαντας

Γήπεδο Γαργαλιάνων, 3 μ.μ.

Γκούμας, Τσίρμπας, Τζεμαλάι

Ολυμπιακός Ανάληψης - Ηρακλής Καλαμάτας

Γήπεδο Μεσσήνης, 3 μ.μ.

Πλακογιάννης, Σταυρόπουλος, Βοσνάκης

 

Κυριακή

 

Μεθώνη - Χανδριναϊκός

Γήπεδο Μεθώνης, 3 μ.μ.

Γεωργαντάς, Βοσνάκης, Ρηγόπουλος

Απόλλωνας Πεταλιδίου - Αστέρας Μικρομάνης

Γήπεδο Πεταλιδίου, 3 μ.μ.

Κασκάνης, Βανικιώτης, Τσαούση

Χώρα - ΑΕ Αβίας

Γήπεδο Χώρας, 3 μ.μ.

Σταυρόπουλος, Παλλαδινός, Τζιαμουράνης

ΑΟ Φυτειάς - Δώριο

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 6 μ.μ.

Νίκας, Γιαννέτσος, Σταύρου

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 15 αγώνες)

1. Α.Ε. Μάνης 33-10 33

2. Α.Ε. Αβίας 26-20 27

3. Ολυμπιακός Ανάληψης 23-17 26

4. Χανδριναϊκός 30-25 23

-. Χώρα 23-20 23

6. Μεθώνη 15-12 22

-. Δώριο 22-21 22

8. Ηρακλής Καλαμάτας 16-13 21

-. Πεταλίδι 16-18 21

10. Κορώνη 22-30 18

11. Α.Ο. Φυτειάς 21-21 17

12. Αίαντας 15-20 15

13. Α.Ε. Γαργαλιάνων 13-25 11

14. Αστέρας Μικρομάνης 14-37 8

- Ανεβαίνουν οι τρεις πρώτες ομάδες και υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίες.

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ