Δευτέρα, 08 Οκτώβριος 2018 17:26

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ – Α.Ε. ΜΑΝΗΣ 1-2: Σπουδαίο διπλό για τους νεοφώτιστους με Γ. Χελά και Μιχαλέα

Σπουδαίο διπλό στο Μελιγαλά επί του Εθνικού πέτυχε χθες η Μάνη με σκορ 2-1, χτυπώντας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Η νεοφώτιστη ομάδα σημείωσε δύο γκολ με τους Γιάννη Χελά και Γιάννη Μιχαλέα στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα, και στη συνέχεια, παρότι ο Εθνικός μείωσε με τον Γεωργιόπουλο και πίεσε για την ισοφάριση, οι Μανιάτες κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο.

Μόλις στο 8’ ο Π. Πουλάκος έκανε τη σέντρα και ο Γ. Χελάς με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Καστριτσέας είπε “όχι” σε σουτ του Κουρούπη.

Στο 12’ ήταν η σειρά του Β. Χελά να κάνει φοβερή κούρσα και γύρισμα προς τον Μιχαλέα που με διαγώνιο σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του (0-2).

Ο Εθνικός μετά το πρώτο 20λεπτο που μπήκε νωχελικά στο ματς και ανέβασε την απόδοση του, έχοντας ένα σουτ του Κουρούπη στο 23’ που έδιωξε ο Καστριτσέας.

Στο 26’ ο Ξυδιάς εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Γεωργιόπουλος με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Αποβλήθηκε στο 67’ ο Μακρής

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μιχάλη Φασουλή προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά οι φιλοξενούμενοι με σωστή τακτική κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Δύο δοκάρια με Δουρούμη και Β. Χελά

Στο 57’ η ομάδα του Φραγκίσκου Κεράνη είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Δουρούμη.

Στο 67’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μακρή με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 70’ ο Κουρούπης επιχείρησε νέο σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η Μάνη είχε ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 75’ με σουτ του Β. Χελά που σταμάτησε στο δοκάρι.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν για τον Εθνικό στο 88’ με την κεφαλιά του Γεωργιόπουλου να φεύγει λίγο άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Νικολόπουλος, με βοηθούς τους Αντωνόπουλο και Ρηγόπουλο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Μερκούρης, Ξυδιάς (73' Διακουμάκος), Κουρούπης, Θανόπουλος, Καρατζούλιας, Αποστολόπουλος (69' Ρουμελιώτης), Γεωργιόπουλος, Δημητρίου, Χαραλαμπόπουλος, Μακρής, Μπούνας.

Α.Ε. ΜΑΝΗΣ: Καστριτσέας, Π. Πουλάκος (87' Σπυρέας), Γ. Χελάς, Κ. Πουλάκος, Δουρούμης, Πιχιγιόνι (92' Καμπανάρος), Πετριτάι, Μιχαλέας, Φετάχου (46' Χατζηπαναγιώτης), Β. Χελάς, Στύλλα.