Πέμπτη, 06 Δεκέμβριος 2018 14:16

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ – ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ 2-2: Βαθμός στις καθυστερήσεις για τον ΑΟΚ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το χθεσινό εξ αναβολής παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Α’ τοπικής, ανάμεσα στην Κυπαρισσία και τη Σπερχογεία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Ηρακλή Καραχάλιο και Γιώργο Δωδεκάτο, αλλά ο ΑΟΚ απάντησε με τον Σάββα Αντωνόπουλο, που είχε χθες την ονομαστική του εορτή και “κέρασε” το βαθμό στις καθυστερήσεις. Με το τελικό 2-2, οι δύο ομάδες εξακολουθούν να ισοβαθμούν στην 10η θέση της βαθμολογίας, έχοντας τα ίδια αποτελέσματα (3 νίκες, 3 ισοπαλίες, 4 ήττες), μετά από δέκα αγωνιστικές.

Η Κυπαρισσία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε τρεις φορές κοντά γκολ, αλλά ο Καλλιντέρης νίκησε στο τετ α τετ τόσο τον Αντωνόπουλο, όσο και το Σπυρόπουλο, ενώ στην άλλη φάση ο Αντωνόπουλος πάλι σε τετ α τετ πλάσαρε άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Σπερχογεία προηγήθηκε στο 40’ με σουτ του Ηρακλή Καραχάλιου.

Η Κυπαρισσία ισοφάρισε στο 52’ με σουτ του Σάββα Αντωνόπουλου και μετά την ισοφάριση πίεσε για τη ανατροπή. Σταδιακά όμως η Σπερχογεία ανέβασε την απόδοσή της και στο 75’ πανηγύρισε για δεύτερη φορά, με προβολή του Γ. Δωδεκάτου. Στους πανηγυρισμούς αποβλήθηκε ο Ζάκολι για εξύβριση από το ρέφερι Ζαρακοβίτη και το αριθμητικό μειονέκτημα έπαιξε ρόλο στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Η Κυπαρισσία με παίκτη παραπάνω, κατάφερε τουλάχιστον, να αποφύγει την ήττα σκοράροντας στο 93’ με κεφαλιά του Σάββα Αντωνόπουλου.

Το ματς διαιτήτευσε ο Ζαρακοβίτης με βοηθούς τους Ρηγόπουλο και Βανικιώτη.

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ: Παναγιωτόπουλος, Μιτρόφ, Αριδάς, Ανδρουτσής, Ζαφείρης, Μπακόπουλος, Σπυρόπουλος, Χρονόπουλος, Δημητρακάκης (65’ λ.τρ. Τάνεφ), Αντωνόπουλος, Θεοχαρόπουλος.

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Καλλιντέρης, Κωστόπουλος, Ε. Δωδέκάτος (75’ Κουμπανάκης), Γ. Δωδεκάτος, Δικαίος, Πετράκος, Παπαγιαννόπουλος, Ηρ. Καραχάλιος, (68’ Οικονομόπουλος), Ζακόλι, Καραγιάννης, Πανταζής (55’ Λαγωνικάκος).