Δευτέρα, 11 Νοέμβριος 2019 16:57

Α1 ΤΟΠΙΚH: Συνέχισαν με νίκες Χώρα και Δώριο, το Πεταλίδι 4-0 τον Ηρακλή Καλ.

Με νίκες συνέχισαν Δώριο και Χώρα στην 6η αγωνιστική της Α1 τοπικής και μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας με 16 βαθμούς.

Ο Δωριέας του Σωτήρη Μπουραντώνη νίκησε εύκολα με 3-0 τον Ηρακλή Κυπαρισσίας, χάρις σε δύο τέρματα του Βεσέλη και ένα του Μάλαμα. Ο Παπαφλέσσας του Λυκούργου Ανδρώνη πήρε ένα ακόμη σπουδαίο διπλό αυτή τη φορά στα Αρφαρά επί του Αστέρα με 1-0. “Χρυσός” σκόρερ ήταν ο Τ. Τσόπελας στο 33’ με σουτ από πάσα του Ν. Τσέρτου. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αστέρας Αρφαρών έχασε πέναλτι στο α’ ημίχρονο με το σκορ στο 0-1, με τον Αργυρόπουλο να νικά από τα 11 βήματα τον Φέστα. Για την Χώρα αποβλήθηκε στο β’ ημίχρονο ο Ν. Τσέρτος, ενώ μετά το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε και ο Γιαννακόπουλος του Αστέρα για χτύπημα στον Κυριακόπουλο. Να σημειωθεί πως την επόμενη αγωνιστική υπάρχει ντέρμπι κορυφής Χώρα – Δώριο. Στο Πεταλίδι ο τοπικός Απόλλωνας συνέτριψε με 4-0 τον Ηρακλή Καλαμάτας (3-0 ημίχρονο)! Δύο γκολ πέτυχε ο Γιαννόπουλος και από ένα οι Γεωργιάδης και Πολίτης. Στο 2-0 ο Γιαννόπουλος έχασε πέναλτι (το έστειλε άουτ) για τους γηπεδούχους, ενώ στο 47’ αποβλήθηκε ο Γ. Παναγόπουλος του Απόλλωνα και η ομάδα του Πεταλιδίου έπαιξε σχεδόν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Παραιτήθηκε ο Αργυρόπουλος από Πεταλίδι!

Η είδηση όμως στο Πεταλίδι είναι πως αποχώρησε ο προπονητής Γιώργος Αργυρόπουλος! Ο καλαματιανός τεχνικός έθεσε την παραίτηση του στη διοίκηση, σημειώνοντας πως αποχωρεί για επαγγελματικούς λόγους που δε έχουν σχέση με την ομάδα του Πεταλιδίου. Στα άλλα παιχνίδια η Θύελλα Χαρακοπιού νίκησε στο Ασπρόχωμα τον Α.Ο. Φυτειάς με 3-0 και συνεχίζει στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ομόνοια πήρε με 3-0 το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Καλαμάτας. Νίκη ανάσα σημείωσε στο “Γ. Λουκαρέας” ο Πανιώνιος Καλαμάτας επί του Χανδριναϊκού, που παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Τέλος, ο Νέος Αρις παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην ΑΕΚ Καλαμάτας, που κατέκτησε το δεύτερο της βαθμό.