Τρίτη, 17 Δεκέμβριος 2019 13:25

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Επιασε κορυφή στον α’ όμιλο η Δόξα Καλαμάτας

Γράφτηκε από τον

 

Η Δόξα Καλαμάτας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο καλαματιανό ντέρμπι με τον Πατίστα, που ξεχώριζε στον 1ο όμιλο της Β’ τοπικής.

Η Δόξα πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 και ανέβηκε στην κορυφή, προσπερνώντας τον Πατίστα που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα!

Από εκεί και πέρα ήττα σοκ υπέστη η Αναγέννηση Παραλίας από τα Λέικα με σκορ 3-0, με την “Μπάρτσα” να χάνει την ευκαιρία να βρεθεί κι αυτή στην πρώτη θέση.

Στον δεύτερο όμιλο ο ΠΑΣ Ράχης έκαμψε με 3-2 την αντίσταση του ΠΑΟΚ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα μετά από εννέα αγωνιστικές.

Θύελλα Μερόπης και Διαγόρας Κοπανακίου πέτυχαν ευρείες νίκες απέναντι σε Νίκη Πλάτης και Παπαφλέσσα Αμφειας αντίστοιχα και συνεχίζουν να καταδιώκουν τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Ράχης.

Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής και η επιβλητική νίκη με 7-1 του Παναθηναϊκού Καλαμάτας επί του ουραγού Αστέρα Βαλύρας.

Στον τρίτο όμιλο η Α.Ε. Λογγάς είχε ρεπό την 9η αγωνιστική, ενώ η δεύτερη Καλλιθέα πήρε άνευ αγώνα τους τρεις βαθμούς από τον Εθνικό Καλαμάτας που δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα.

Η Λογγά έχει πάντως διαφορά ασφαλείας (7 βαθμοί) από την Καλλιθέα και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τα κατακτήσει την πρώτη θέση και μαζί την άνοδο στην Α1 τοπική.

Στα άλλα ματς Πράσινα Πουλιά και Βλαχόπουλο αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο γήπεδο του Κορδία, ενώ Μιλτιάδης, Νέστωρ Πύλου και Θύελλα Παραλίας εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και κατέκτησαν ισάριθμα τρίποντα.

Αναλυτικά η ταυτότητα της 9ης αγωνιστικής στους τρεις ομίλους έχει ως εξής:

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(9η αγωνιστική)

Λέικα – Αναγέννηση Παραλίας 3-0

Μεσσηνιακός – Αίαντας 3-2

Δόξα Καλαμάτας – Πατίστα 2-1

Α.Ο. Φαραί – Ικαρος 2-2

Νέδουσα – Κεραυνός 2-2

Ρεπό: ΑΠΣ Αρις

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 9 αγώνες)

1. Δόξα Καλαμάτας 17-5 22

2. Πατίστα 24-11 20

3. Αναγέννηση Παραλίας 21-11 19

4. Μεσσηνιακός 16-11 15

5. ΑΠΣ Αρις 13-11 12

6. Λέικα 13-12 11

7. Νέδουσα 12-13 9

8. Αίαντας 15-17 6

9. Κεραυνός 11-14 5

10. Ικαρος 7-24 2

-. A.O. Φαραί 3-23 2

* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Α.Ο. Φαραί, Αναγέννηση Παραλίας, Αίαντας, Μεσσηνιακός, Λέικα, Ικαρος, Νέδουσα και Κεραυνός.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(21 – 23 Δεκεμβρίου)

Κεραυνός -Λέικα

ΑΠΣ Αρις - A.O. Φαραί

Μεσσηνιακός - Δόξα Καλαμάτας

Αίαντας - Νέδουσα

Ικαρος - Αναγέννηση Παραλίας

Ρεπό: Πατίστα

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(9η αγωνιστική)

Παναθηναϊκός Καλαμάτας – Αστέρας Βαλύρας 7-1

ΠΑΣ Ράχης – ΠΑΟΚ 3-2

Πανευαϊκός – Ερμής Καλαμάτας 0-3

Νίκη Πλάτης - Θύελλα Μερόπης 0-7

Διαγόρας Κοπανακίου – Παπαφλέσσας Αμφειας 6-1

Ρεπό: Ατρόμητος Πλατύ

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 9 αγώνες)

1. ΠΑΣ Ράχης 25-7 22

2. Θύελλα Μερόπης 34-11 21

3. Διαγόρας Κοπανακίου 25-4 19

4. Παπαφλέσσας Αμφειας 16-13 14

5. ΠΑΟΚ 15-18 12

6. Ατρόμητος Πλατύ 25-14 11

7. Ερμής Καλαμάτας 14-18 9

8. Παναθηναϊκός Καλαμάτας 17-20 8

9. Νίκη Πλάτης 14-27 6

10. Πανευαϊκός 6-31 4

11. Αστέρας Βαλύρας 8-33 1

* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Αστέρας Βαλύρας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Ερμής Καλαμάτας, Πανευαϊκός, Διαγόρας Κοπανακίου, ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Ράχης και Παναθηναϊκός Καλαμάτας.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(21-22 Δεκεμβρίου)

Παπαφλέσσας Αμφειας - Παναθηναϊκός Καλαμάτας

Ατρόμητος Πλατύ - ΠΑΣ Ράχης

Πανευαϊκός - Θύελλα Μερόπης

ΠΑΟΚ - Αστέρας Βαλύρας

Ερμής Καλαμάτας - Διαγόρας Κοπανακίου

Ρεπό: Νίκη Πλάτης

 

3ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(9η αγωνιστική)

Καλλιθέα – Εθνικός Καλαμάτας 3-0 (α.α.)

Νέστωρ Πύλου – Στενωσιά 3-2

Μιλτιάδης – Ακαδημία Πάμισος 2-0

Πράσινα Πουλιά – Βλαχόπουλο 2-2

Θύελλα Παραλίας – Δαναός 5-2

Ρεπό: Α.Ε. Λογγάς

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 9 αγώνες)

1. Α.Ε. Λογγάς 34-8 24

2. Καλλιθέα 22-8 17

3. Πράσινα Πουλιά 19-18 14

4. Δαναός 23-19 13

5. Βλαχόπουλο 21-14 11

-. Στενωσιά 18-19 11

7. Μιλτιάδης 9-14 10

-. Ακαδημία Πάμισος 14-18 10

-. Νέστωρ Πύλου 13-26 10

10. Θύελλα Παραλίας 15-21 8

11. Εθνικός Καλαμάτας 0-24 0

* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Πράσινα Πουλιά, Εθνικός Καλαμάτας, Θύελλα Παραλίας, Νέστωρ Πύλου, Καλλιθέα, Δαναός, Στενωσιά και Βλαχόπουλο.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(21-22 Δεκεμβρίου)

Βλαχόπουλο - Εθνικός Καλαμάτας

Στενωσιά – Καλλιθέα

Θύελλα Παραλίας - Μιλτιάδης

Α.Ε. Λογγάς - Πράσινα Πουλιά

Δαναός - Νέστωρ Πύλου

Ρεπό: Ακαδημία Πάμισος

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ