Κυριακή, 05 Ιανουάριος 2020 19:00

ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Εθνικός Μελιγαλά, Μεθώνη και Νέος Αρις πέρασαν στους “4”

Εκπλήξεις είχαμε σήμερα στους επαναληπτικούς προημιτελικούς του κυπέλλου Μεσσηνίας...

Την πρόκριση στους “4” πήραν ο Εθνικός Μελιγαλά, η Μεθώνη και ο Νέος Αρις, πετώντας εκτός τους Πάμισο, Εράνη και Ολυμπιακό Ανάληψης αντίστοιχα! Να θυμίσουμε πως στα ημιτελικά περιμένει και ο Α.Ο. Διαβολιτσίου που είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Στους σημερινούς αγώνες, αρχικά στη Μεσσήνη ο Εθνικός Μελιγαλά νίκησε με 2-1 τον Πάμισο στην παράταση και πέρασε στους “4”! Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, όπως και στον πρώτο αγώνα και στην παράταση στα τελευταία λεπτά σκόραρε ο Χαραλαμπόπουλος για τον Εθνικό, ο οποίος αγωνιζόταν και με παίκτη λιγότερο από την κανονική διάρκεια! Γκραν γκινιόλ ματς έγινε στα Φιλιατρά, με την Μεθώνη να παίρνει το εισιτήριο στο 93’ χάρις στο εκτός έδρας γκολ που έβαλε ο Παπανικολόπουλος και μείωσε σε 2-1! Η Εράνη είχε προηγηθεί 2-0, με δύο γκολ του Βλαχόπουλου στο δεύτερο μέρος, αλλά δέχθηκε γκολ – σοκ στις καθυστερήσεις! Τέλος, αμφίρροπο ματς έγινε και στον Αρι, μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και του Ολυμπιακού Ανάληψης. Οι “ερυθρόλευκοι” της Μεσσήνης ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα (0-2) με δύο γρήγορα γκολ από Τσώνη και Πατσιώτη και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Νέος Αρις πήρε την πρόκριση χάρις σε γκολ του Καραβατά λίγο πριν το φινάλε και έγινε η πρώτη ομάδα Α1 τοπικής που περνά στα ημιτελικά!