Κυριακή, 02 Φεβρουάριος 2020 13:30

Νίκη - ανάσα μετά από 3,5 μήνες για την Καλαμάτα, 1-0 τον Διαγόρα!

Νίκη ανάσα μετά από 3,5 μήνες σημείωσε η "Μαύρη Θύελλα" με 1-0 επί του Διαγόρα Ρόδου, στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας! Μετά από 13 στείρες αγωνιστικές η τοπική μας ομάδα πήρε το "χρυσό" τρίποντο και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Football League. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Οσμάναγκιτς στο 24' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Τέλος στον αγώνα, η Καλαμάτα νίκησε 1-0 τον Διαγόρα!

90' Ο Ηλιόπουλος εκτός παιχνιδιού και στη θέση του ο Καντούτσης, σε μια προσπάθεια του Νίκου Αναστόπουλου να κρατήσει το "χρυσό" 1-0.

87' Συρτή σέντρα από δεξιά του Ηλιόπουλου, ο Καρπαθάκης ακούμπησε λίγο την μπάλα, αυτή χτύπησε πάνω στον Μπουσμπίμπα και έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη φάση για την Καλαμάτα να "κλειδώσει" τη νίκη.

86' Μία ακόμη κίτρινη, τη δέχεται ο Ζαχαρόπουλος και πάλι για διαμαρτυρία.

85' Μακρινό φάουλ ο Νατσιόπουλος, δεν τη βρήκε για λίγο ο Ηλιόπουλος και μπλόκαρε ο Τσέλιος.

84' Κίτρινη κάρτα στον Μανωλάκη των φιλοξενούμενων.

77' Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Ο Πατσαρούχας στη θέση του Μπουρλάκη για τον Διαγόρα και ο Μάκος στη θέση του Οσμάναγκιτς για την τοπική μας ομάδα.

Αλλα 15 λεπτά για το φινάλε, με τους ασπρόμαυρους να κρατούν εύκολα το προβάδισμα στο σκορ.

74' Κίτρινη κάρτα στον Χουζούρη για σκληρό φάουλ στον Μπουσμπίμπα.

71' Αλλαγές για τον Διαγόρα και για την Καλαμάτα. Ο Γεωργίου στη θέση του Γούλα και ο Αλεξόπουλος αντί του Ελ Ιντρίσι.

65' Το 1-0 παραμένει με την Καλαμάτα πάντως να έχει οπισθοχωρήσει και τον Διαγόρα να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο.

59' Αλλαγη για τον Διαγόρα, με τον Ντίας στη θέση του Αθανασίου.

58' Φάουλ από τον Μπουρλάκη, πρώτη κεφαλιά από τον Μπαρμπαρούση, δεύτερη κοντινή από τον Πινιώτη, δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Κίτρινη κάρτα στον Αθανασίου των φιλοξενούμενων και στον Μπουσμπίμπα της Καλαμάτας για διαμαρτυρία.

50' Μεγάλη φάση για την Καλαμάτα... Ο Ηλιόπουλος μπήκε από αριστερά και έδωσε στον Μπουσμπίμπα που έκανε την προσποίηση και έπιασε το διαγώνιο σουτ με τον Τσέλιο να αποκρούει σωτήρια!

Πρώτη κίτρινη κάρτα για παίκτη του Διαγόρα. Τη δέχεται ο Μπαρμπαρούσης για φάουλ στον Τριποτσέρη.

Αρχισε το β' ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, Καλαμάτα - Διαγόρας 1-0 με πέναλτι - γκολ του Οσμάναγκιτς.

43' Ο Μπαρμπαρούσης βρέθηκε απέναντι από τον Στεφανάκο, ο Χριστοφιλέας τον μάρκαρε και έπεσε στο έδαφος, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι. Συνέχεια στο ματς έδωσε ο διαιτητής.

Ο Διαγόρας έχει ανεβάσει την απόδοση του μετά το ημίωρο, αλλά δεν έχει κάνει κάποια φάση.

Κίτρινη και για τον Τόλη, για μαρκάρισμα στον Μπουρλάκη στο 38'.

Δεύτερη κίτρινη στο ματς, τη δέχθηκε ο Ελ Ιντρίσι για διαμαρτυρία.

35' Παραμένει το 1-0 για τους ασπρόμαυρους, που δεν έχουν απειληθεί από την ομάδα της Ρόδου.

Ο Νατσιόπουλος κάνει όλο το παιχνίδι της Καλαμάτας, ενώ δραστήριοι είναι οι Ελ Ιντρίσι, Μπουσμπίμπα και Ηλιόπουλος που συνθέτουν την επιθετική τριπλέτα.

Βελτιωμένη αισθητά η Μεσσηνιακή ομάδα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Ας ελπίσουμε να έχει διάρκεια και να φτάσει στο πολυπόθητο τρίποντο.

Από μία πολύ ωραία συνεργασία προήλθε το κερδισμένο πέναλτι. Ο Τόλη από δεξιά συνεργάστηκε με τον Ηλιόπουλο, που μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μανωλάκη, με τον κ. Κατόπη να δίνει το πεντακάθαρο πέναλτι. Ο Οσμάναγκιτς το εκτέλεσε άψογα στη δεξιά γωνία και έγραψε το 1-0.

Γκοοοολλλλλ, 1-0 η "Μαύρη Θύελλα" με τον Οσμάναγκιτς!

23' Πέναλτι για την Καλαμάτα... Το έκανε ο Μανωλάκης στον Ηλιόπουλο...

21' Πρώτη κίτρινη στην αναμέτρηση. Τη δέχεται ο Οσμάναγκιτς για φάουλ στον Κασνέτση.

Να θυμίσουμε πως η Καλαμάτα είναι στην τελευταία θέση της Football League και μετρά 11 ήττες και 2 ισοπαλίες στα 13 τελευταία παιχνίδια!

Λίγος κόσμος στο Δημοτικό Στάδιο, περίπου 700 οι φίλοι της "Μαύρης Θύελλας"...

Για πρώτη φορά κάθεται στον πάγκο της Καλαμάτας ο Νίκος Αναστόπουλος.

11' Μακρινό σουτ Ηλιόπουλος, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τσέλιος.

10' Ωραία ενέργεια και σουτ Μπουσμπίμπα εκτός περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πρώτη καλή στιγμή για την τοπική μας ομάδα

Ξεκίνησε ο αγώνας...

Διαιτητής είναι ο Κατόπης (Σάμου), με βοηθούς τους Βεργέτη (Αρκαδίας) και Καλλή (Αν. Αττικής).

Οι συνθέσεις:

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος, Τόλη, Κωνσταντινόπουλος, Χριστοφιλέας, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος, Οσμάναγκιτς, Ηλιόπουλος, Ελ Ιντρίσι, Μπουσμπίμπα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Προβατίδης, Κασνέτσης, Καρπαθάκης, Πινιώτης, Μπουρλάκης, Αθανασίου, Χουζούρης, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης, Γούλας.

Στον πάγκο για την Καλαμάτα κάθονται οι: Αλεξόπουλος, Μάντζαρης, Καντούτσης Τριανταφυλλάκης, Μάκος, Πανάγου, Νασέρ.

Για τον Διαγόρα οι: Ράνχα, Ευαγγελιδάκης, Γεωργίου, Ντίας, Αγιώτης, Πατσαρούχας.