Δευτέρα, 01 Ιούνιος 2020 14:27

Α’ ΤΟΠΙΚΗ: Ο πρωταθλητής Πάμισος με αριθμούς (φωτό)

Την αξιόλογη πορεία που πραγματοποίησε ο Πάμισος στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ τοπικής επιβεβαιώνουν και τα στατιστικά στοιχεία της ομάδας.

Το αήττητο της έδρα του, το ότι δεν είχε δεχτεί γκολ για 14 παιχνίδια, σχεδόν έναν γύρο και οι μόλις δύο ήττες είναι ενδεικτικά κάποια από τα στατιστικά στοιχεία που είχε ο Πάμισος τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ξεκινώντας από τη βαθμολογική συγκομιδή, η ομάδα της Μεσσήνης μετά από 21 αγώνες ήταν στην πρώτη θέση με 49 βαθμούς, έχοντας σημειώσει συνολικά 15 νίκες, τις 10 στον α’ γύρο, είχε 4 ισοπαλίες, οι 3 εκτός έδρας και η 4η στο τελευταίο ματς εντός έδρας με Πανθουριακό (1-1) και μόλις δύο ήττες και αυτές εκτός έδρας, την 9η και 11η αγωνιστική με Εράνη (3-0) και Α.Ε Μάνης (3-2) αντίστοιχα.

Από εκεί και πέρα είχε την δεύτερη καλύτερη επίθεση με 41 γκολ και επίσης τη 2η καλύτερη άμυνα με 11 γκολ. Ο Απόλλων Καλαμάτας που ήταν στη δεύτερη θέση με 48 βαθμούς είχε την καλύτερη επίθεση με 44 γκολ και ο 4ος Πανθουριακός (43 βαθμοί) είχε την καλύτερη άμυνα με μόλις 8 γκολ.

Σημαντικό είναι, όπως προαναφέραμε και το γεγονός ότι ήταν αήττητη στην έδρα της και η μοναδική απώλεια ήταν στο ματς της 21ης αγωνιστικής, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανθουριακό. Επίσης στα γεγονότα που αξίζουν ιδιαίτερης αναφοράς και σημειώσαμε στις αρχές του κειμένου είναι το γεγονός ότι οι Νησιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους για σχεδόν έναν γύρο και συγκεκριμένα για 14 αγώνες.

Επίσης από τα παιχνίδια που αξίζει να αναφερθούμε είναι και αυτό του πρώτου γύρου στην Κυπαρισσία για την 8η αγωνιστική, όπου ο Πάμισος πέρασε με νίκη 1-0, σημειώνοντας την 6η νίκη του, διατηρώντας έτσι το αήττητο για 8 σερί παιχνίδια, αφού νωρίτερα είχε αναδειχθεί ισόπαλος, στα εκτός έδρας παιχνίδια με Απόλλωνα Καλαμάτας και Πανθουριακό. Ηταν ένα σπουδαίο διπλό απέναντι σε μια ομάδα που ήταν από τις διεκδικήτριες του φετινού πρωταθλήματος της Α’ τοπικής.

Σε ότι αφορά το έμψυχο δυναμικό, ο προπονητής του Παμίσου Γιώργος Καλόμαλος σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος μέχρι και την 21η αγωνιστική, όπου και ολοκληρώθηκε τελικά, χρησιμοποίησε συνολικά 24 παίκτες.

Οι “πράσινοι” ήταν από τις ήσυχες ομάδες του πρωταθλήματος, αφού μόλις τρεις παίκτες του αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα και οι τρεις σε εκτός έδρας ματς του α’ γύρου. Ο Αλεξ Μπόρχαν στο ματς με τον Απόλλωνα Καλαμάτας την 4η αγωνιστική, ο Θεόδωρος Κατσιβαρδέας στο παιχνίδι με την Κυπαρισσία την 8η αγωνιστική και ο Διονύσης Παπαδόπουλος στην αναμέτρηση με τον Ακρίτα Κορώνης την τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου.

Ας δούμε όμως λίγο αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα της φετινής σεζόν, τις συμμετοχές, αλλά και τους ποδοσφαιριστές που σημείωσαν τα γκολ στους 21 αγώνες του πρωταθλήματος.

Οι συμμετοχές

O Γιώργος Καλόμαλος στη διάρκεια της φετινού μαραθωνίου της Α’ τοπικής χρησιμοποίησε συνολικά 24 ποδοσφαιριστές, εκ των οποίων 5 συμμετείχαν στα περισσότερα παιχνίδια, σε 20 συνολικά με τον Γιώργο Αριστομενόπουλο, να είναι πρώτος απ’ όλους σε λεπτά συμμετοχής, καθώς έφτασε στα 1.788 λεπτά.

Ας δούμε αναλυτικά, τις συμμετοχές και πόσα λεπτά αγωνίστηκαν συνολικά, όλοι οι ποδοσφαιριστές:

1. Αριστομενόπουλος Γιώργος 20 συμμετοχές, 1.788 λεπτά

2. Μωράκης Γιάννης 20 σ., 1773 λ.

3. Κατσιβαρδέας Θεόδωρος 20 σ., 1.766 λ.

4. Φιλόπουλος Δημήτρης 19 σ., 1.710 λ.

5. Χαραλαμπόπουλος Γιώργος 20 σ., 1.641 λ.

6. Τόσκα Σάρι 18 σ., 1.589 λ.

7. Παπαδόπουλος Διονύσης 18 σ., 1.541 λ.

8. Μπόρχαν Αλεξ 19 σ., 1.450 λ.

9. Ντίσα Κλέϊβι 18 σ., 1.263 λ.

10. Κουλόπουλος Βαγγέλης 16 σ., 1.230 λ.

11. Σαραντόπουλος Αγγελος 15 σ., 1.230 λ.