Τρίτη, 20 Οκτώβριος 2020 10:21

Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ: Ανασύνταξη μετά τις δύο ήττες

Χωρίς βαθμό παραμένει ο Α.Ο. Διαβολιτσίου στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής, καθώς μετά την ήττα στο Αίγιο με 2-1 από τον Παναιγιάλειο, έχασε προχθές και από τη Ζάκυνθο με 0-2 στο γήπεδο “Καπετάν
Βασίλης”.

Η μεσσηνιακή ομάδα πλήρωσε την αστοχία της και την έλλειψη συγκέντρωσης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όπου δύο αμυντικές αδράνειες έφεραν ισάριθμα γκολ από τους φιλοξενούμενους, που δεν πάτησαν... περιοχή στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΑΟΔ δεν εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του σε αυτό το διάστημα και από το.. πουθενά βρέθηκε στο 64’ να κυνηγά το σκορ και σαν μην έφθανε αυτό στο 73’ η Ζάκυνθος κέρδισε πέναλτι και πέτυχε το 0-2. Ως εκ τούτου, ήταν πολύ δύσκολο στη συνέχεια να επιστρέψουν οι γηπεδούχοι στο ματς. Η νέα ήττα σίγουρα προκαλεί προβληματισμό. Το ζητούμενο είναι να διορθωθούν τα λάθη και η ομάδα να αντιδράσει, αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής με τον Αίαντα Γαστούνης, που δεν αγωνίστηκε στη 2η αγωνιστική. Το παιχνίδι με το Διαγόρα Βραχνέικων αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην ομάδα της Αχαΐας.

Δήλωσε συμμετοχή στο κύπελλο Ελλάδας

Το Διαβολίτσι κατέκτησε το Μάρτιο το κύπελλο Μεσσηνίας και μαζί το δικαίωμα να συμμετάσχει στο κύπελλο Ελλάδας. Η μεσσηνιακή ομάδα δήλωσε συμμετοχή στο θεσμό και σήμερα θα μάθει τον
αντίπαλο της, αφού στις 11 το πρωί στα γραφεία της ΕΠΟ θα γίνει η κλήρωση της πρώτης φάσης. Στην κληρωτίδα σύμφωνα με την προκήρυξη θα μπουν οι 53 κυπελλούχοι των ΕΠΣ. Θα γίνουν έξι ζώνες με γεωγραφικά κριτήρια και θα προκύψουν 26 ζευγάρια. Μία ομάδα θα προκριθεί άνευ αγώνα. Οι αγώνες είναι νοκ - άουτ και θα διεξαχθούν στις 28 Οκτωβρίου.