Τρίτη, 02 Φεβρουάριος 2021 12:38

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ: Και ο Γιακουμάκης το... βιολί του

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκοράρει κατά βούληση στο ολλανδικό πρωτάθλημα και με 21 γκολ είναι πρώτος σκόρερ με μεγάλη διαφορά από τους διώκτες του.

Ο Ελληνας επιθετικός, σημείωσε το ένα από τα δύο γκολ της Φένλο στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Φορτούνα Σιτάρντ και εξακολουθεί να εντυπωσιάζει με την παραγωγικότητα του στα γήπεδα της Ολλανδίας. Οπως είναι λογικό, θεωρείται δεδομένο, πως το αργότερο μέχρι το ερχόμενο καλοκαίρι, ο έμπειρος άσος θα πάρει μεταγραφή για μία καλύτερη ομάδα, είτε στην «χώρα της τουλίπας», είτε σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα. Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων που αγωνίζονται στο εξωτερικό στα ματς του Σαββατοκύριακου,
έχει ως εξής:
ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ.
ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πάρμα.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 82` από τον Τριπαντέλι) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σαουσόλο.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κάλιαρι.
Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Νάπολι.
ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βαγιαδολίδ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αρμίνια
Μπίλεφελντ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Καραθόρ) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μάϊντς.
ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.
ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρακόφ.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεχ Πόζναν.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεχ Πόζναν.
ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΚΥΠΡΟΣ
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Αντικατέστησε στο 66` τον Κυριάκου, στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.
ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Φορτούνα Σιτάρντ με 3-2. Στο 63` μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του, φθάνοντας τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Χρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Αρίας) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Φορτούνα Σιτάρντ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Εμεν.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φίτεσε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τον Αγιαξ.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Φένλο.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Εκτός αποστολής.
ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αούστρια Βιέννης.
Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Στεάουα
Βουκουρεστίου.
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πόλι
Ιάσι.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί
της Χάϊντουκ Σπλιτ.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την
Μεζόκοβεζντ Ζόρι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Γιαντάς) στην εντός
έδρας νίκη με 1-0 επί της Ριζεσπόρ.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72` από τον Γκιουλσελάμ) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σιβασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κασίμπασα.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Μπασακσεχίρ.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Φενερμπαχτσέ.