Τετάρτη, 23 Ιούνιος 2021 16:34

Εμεινε στη Γ' εθνική το Διαβολίτσι!

Θρίλερ με αίσιο τέλος για το Διαβολίτσι, καθώς κατάφερε και έμεινε στις εθνικές κατηγορίες. Η μεσσηνιακή ομάδα ισοβάθμησε με την Αχαϊκή, με την οποία έχει ίδιο συντελεστή τερμάτων (-1), αλλά υπερέχει στο δεύτερο κριτήριο που είναι η καλύτερη επίθεση και ανανέωσε την θητεία της στην κατηγορία. Στον αντίποδα η Ζάκυνθος πήρε το πρωτάθλημα και το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου. Οι πέντε ομάδες που υποβιβάζονται από τον 9ο όμιλο είναι: Τσιλιβή, Θύελλα Πατρών, Παλληξουριακός, Πάμισος και Αχαϊκή.

Το Live  της τελευταίας αγωνιστικής

Τέλος στο "Καπετάν Βασίλης" μετά από 8 λεπτά καθυστερήσεων  Διαβολίτσι - Διαγόρας Βραχνέικων 0-0. Το Διαβολίτσι μένει στη Γ' εθνική!

Η Ζάκυνθος είναι πρωταθλήτρια στον 9ο όμιλο και αν το Διαβολίτσι κρατήσει το 0-0 θα μείνει στην κατηγορία.

Τέλος το ματς στη Ζάκυνθο. Ζάκυνθος - Αχαϊκή 0-0!

Λίγο ακόμη για να δούμε αν θα πανηγυρίσει το Διαβολίτσι.

Η αγωνία χτυπά κόκκινο. Διαβολίτσι και Αχαϊκή μάχονται για την παραμονή στη Γ' εθνική. Με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα μένει στην κατηγορία το Διαβολίτσι, καθώς έχει καλύτερη επίθεση.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα

Φθάσαμε στο 80ο λεπτό. Διαβολίτσι - Διαγόρας Βραχνέικων 0-0 και Ζάκυνθος - Αχαϊκή 0-0.

Οδεύουμε για το τελευταίο εικοσάλεπτο των αγώνων στον 9ο όμιλο της Γ' εθνικής και τα πάντα είναι ρευστά τόσο για τον τίτλο, όσο και για την παραμονή. Ζάκυνθος και Διαγόρας διεκδικούν το πρωτάθλημα και Διαβολίτσι, Αχαϊκή, μια θέση και τη νέα σεζόν στη Γ' εθνική. Αν τελείωναν τώρα οι αγώνες, η Ζάκυνθος θα κατακτούσε τον τίτλο και το Διαβολίτσι θα έμενε στην κατηγορία.

Δύο αλλαγές για τον ΑΟΔ. Μπήκαν Τσάτσος και Μουλιάτος και βγήκαν οι Στραβάκος, που τραυματίστηκε και Γουέσλει.

Στο 66' το Διαβολίτσι ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πανάρετου στον Αθανασόπουλο, αλλά ο κ. Κόκκορης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Στο 63' αναγκαστική αλλαγή για το Διαβολίτσι. Βγήκε ο Τσουλάκος λόγω τραυματισμού και πέρασε στη θέση του ο Αθανασόπουλος. Μία αλλαγή έχει κάνει και ο Διαγόρας από το 34' με τον Βλασόπουλο στη θέση του Κούσουλα.

Στο 0-0 μετά από 62 λεπτά τόσο το Διαβολίτσι με τον Διαγόρα Βραχνέικων, όσο και η Ζάκυνθος με την Αχαϊκή. Με τα έως τώρα αποτελέσματα μένει το Διαβολιτσι στη Γ' εθνική.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο σε όλα τα παιχνίδια.

Θύελλα Πατρών - Τσιλιβή 3--1

Στη Γαστούνη ο τοπικός Αίαντας άνοιξε το σκορ 1-0 τον Πάμισο με τον Κουλούρη.

Ημίχρονο στο Διαβολίτσι. Διαβολίτσι - Διαγόρας Βραχνέικων 0-0. Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με το Διαβολίτσι να μην έχει φανεί επιθετικά. Ισως χρειαστεί στο δεύτερο ημίχρονο κάποια κίνηση από τον πάγκο με Τσάτσο, Μουλιάτο, Αθανασόπουλο.

Στο 33' από δυνατό βολέ του γκολκίπερ Μπαμπούνη, ο Ούτσικας βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή, από μαρκάρισμα του Μπαστακού, αλλά ο ρέφερι έδειξε σωστά να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Δεύτερο γκολ για τον Εθνικό Σκουλικάδου, 2-0 τον Παλληξουριακό με Ντα Σίλβα στο 30'. Η ομάδα της Ζακύνθου έχει ένα βαθμό περισσότερο από Διαβολίτσι και Αχαϊκή και δείχνει να καθαρίζει την παραμονή στη Γ' εθνική.

Ολα ανοιχτά για την παραμονή, καθώς Διαβολίτσι και Αχαϊκή έχουν τους ίδιους βαθμούς και συντελεστή τερμάτων, με τον ΑΟΔ να έχει όμως καλύτερη επίθεση που είναι το δεύτερο κριτήριο σε περίπτωση ισοβαθμίας. Με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα η μεσσηνιακή ομάδα μένει στη Γ' εθνική και υποβιβάζεται η Αχαϊκή, ενώ η Ζάκυνθος βγαίνει πρώτη και δεύτερος ο Διαγόρας Βραχνέικων.

Χωρίς σκορ μετά από 26 λεπτά Διαβολίτσι - Διαγόρας Βραχνέικων. Στη Ναύπακτο η Βάρδα ανοίγει το σκορ με τον  Λαθύρη και προηγείται 1-0 του Ναυπακτιακού Αστέρα.  Ο Εθνικός Σκουλικάδου κερδίζει επίσης 1-0 τον Παλληξουριακό. Η Ζάκυνθος είναι στο 0-0 με την Αχαϊκή, όπως και ο Αίας Γαστούνης με τον Πάμισο.

Ισορρόπησε το Διαβολίτσι το ματς μετά το δυνατό ξεκίνημα του Διαγόρα, χωρίς όμως ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες μετά το δεκάλεπτο.

ΟΙ φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή της μπάλας, με τους γηπεδούχους να μην πατούν καλά στο ξεκίνημα.

Ο Διαγόρας έχει μπει πιο δυνατά στο ματς και έχει χάσει ήδη δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 4' ο Ούτσικας με πλασέ μέσα από την περιοχή είδε την μπάλα να "γλύφει" το αριστερό δοκάρι, ύστερα από ωραία ενέργεια του Γεωργαντόπουλου. Και στο επόμενο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Δημόποολου πέρασε λίγο άουτ.

Διαιτητής είναι ο Κόκκορης με βοηθούς τους Κύριο και Τσούκα, όλοι από την Αρκαδία.

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Καπατσώρης, Σίνος, Χότζα, Κρεμύδας, Πάγια, Γκελγκέρια, Μπαστακός, ΛΙόλιος, Στραβάκος, Τσουλάκος, Γουέσλει.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΙΚΩΝ: Μπαμπούνης, Πανάρετος, Δημόπουλος, Σιδέρης, Καπετανάκης,Κούσουλας, Ούτσικας, Σαρρής, Ντόμας, Γεωργαντόπουλος, Βασιλόπουλος