Δευτέρα, 15 Νοέμβριος 2021 13:36

SUPER LEAGUE 2: Στην κορυφή του δευτέρου ομίλου ΑΕΚ Β' και Κηφισιά

Η ΑΕΚ Β΄ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου της Super League 2.

Χάρη σε γκολ του Κοσίδη στο 70ο λεπτό και του Γιούση στις καθυστερήσεις, η Ενωση επικράτησε 2-0 στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης» του Παναθηναϊκού Β΄, διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Κηφισιά, που κέρδισε το Σάββατο εκτός με 2-0 τον Καραϊσκάκη. Στη Ρόδο, δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο του β΄ ημιχρόνου διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση του Διαγόρα με τον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουιρουκίδη, ο Νίκας «απάντησε» για τους Βοιωτούς και το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος. Ο Εργοτέλης πήρε την πρώτη του νίκη επί της Επισκοπής (1-0) με πέναλτι του Κουατένγκ, ενώ χωρίς σκορ ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των Χανίων με τον Ηρόδοτο και του Αστέρα Βλαιώτη με τη Ρόδο.

Νικηφόρα πρεμιέρα για ΑΕΛ στον α' όμιλο

Νικηφόρα ξεκίνησε η ΑΕΛ τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο της Super League 2. Οι «βυσσινί», που είχαν ρεπό στην πρεμιέρα, επικράτησαν στο Αλκαζάρ του γειτονικού Απόλλωνα Λάρισας με 2-0, με γκολ του Ογκποε στο 16΄ και του Γλυνού στο 87΄. Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2ο λεπτό, από γκολ του Κουντουριώτη, ο Ηρακλής απέσπασε 1-1 στο Βόλο από τον Ολυμπιακό, χάρη στο τέρμα του Παπαστεριανού στο 52΄. Οι δύο ομάδες μετρούν ως τώρα από δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς. Τους πρώτους βαθμούς τους στο πρωτάθλημα εξασφάλισαν ο Αλμωπός Αριδαίας και ο Θεσπρωτός, χάρη στις εντός έδρας νίκες τους επί του Απόλλωνα Πόντου (2-0) και του Πιερικού (1-0) αντίστοιχα.