Δευτέρα, 13 Δεκέμβριος 2021 16:45

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Ο Νέος Αρις “γκρέμισε” τον Ηρακλή Καλ. από την κορυφή - Μόνη πρώτη η Ράχη (φωτό)

Η έκπληξη του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής στις δέκα πρώτες αγωνιστικές σημειώθηκε χθες στο γήπεδο του Αριος...

Εκεί ο Νέος Αρις θριάμβευσε με 3-0 επί του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Ηρακλή Καλαμάτας και τον... γκρέμισε από την κορυφή της βαθμολογίας για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν!
Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της καλαματιανής ομάδας στο πρωτάθλημα και πλέον συγκατοικεί στη 2η θέση με τον Αστέρα Αρφαρών.
Οσο για το Νέο Αρι σημείωσε τη δεύτερη του νίκη μετά από σχεδόν δύο μήνες, μιας και είχε να κερδίσει από τις 17 Οκτωβρίου! Εκτοτε είχε 4 ισοπαλίες και 2 ήττες, όμως χθες η ομάδα του Μιχάλη Φασουλή πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.
Στην κορυφή της Α1 τοπικής βρίσκεται πλέον μόνος ο ΠΑΣ Ράχη που επικράτησε εύκολα με 4-1 του ουραγού Ηρακλή Κυπαρισσίας.
Χατ τρικ για τη Ράχη έβαλε ο Κρακούλι και ένα γκολ σημείωσε ο Τρικουράκης.
Τα Αρφαρά νίκησαν εύκολα με 5-0 τον Πανιώνιο Καλαμάτας και έπιασαν τον Ηρακλή Καλαμάτας στη 2η θέση με 22 βαθμούς.

Ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Σφαγείων όπου η ΑΕΚ Καλαμάτας έκαμψε με 2-1 την αντίσταση της Θύελλας Χαρακοπιού και την έφτασε στην 4η θέση και τους 18 βαθμούς.
Τα γκολ της ομάδα του Σωτήρη Μπουραντώνη πέτυχαν στο πρώτο μέρος οι Νικουλάε και Φλέσσας, με τους φιλοξενούμενους (έπαιζαν από το α’ ημίχρονο με 10 παίκτες) να μειώνουν στο δεύτερο με πέναλτι του Βασιλογιαννακόπουλου.
Εντυπωσιακό ματς έγινε στη Λογγά με την ομώνυμη ομάδα να αναδεικνύεται ισόπαλη με το... αγγλικό 4-4 με την Αναγέννηση Παραλίας, που ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά και πήρε ένα πολύτιμο βαθμό.
Τέλος, ισοπαλία είχαμε και στο “Γ. Λουκαρέας” ανάμεσα στον Ολυμπιακό Καλαμάτας και το Δώριο με σκορ 2-2.
Συνολικά στην 10η αγωνιστική σημειώθηκαν 28 γκολ, τα περισσότερα με διαφορά από κάθε άλλη αγωνιστική!