Δευτέρα, 21 Φεβρουαρίου 2022 11:05

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-2: Διπλό με ανατροπή και δεύτερη θέση! (φωτό & βίντεο)

Γύρισε το ματς και... βλέπει κορυφή. Η Καλαμάτα "πλήρωσε" χθες τον Παναθηναϊκό Β' με το ίδιο νόμισμα κερδίζοντας με 2-1 στον Ασπρόπυργο, σκορ με το οποίο είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στη Μεσσήνη.

Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν στο 23' με τον Τσιριγώτη, αλλά η "Μαύρη Θύελλα" απάντησε εις διπλούν στο 38' με πέναλτι του Τάτου και στο 40' με γκολ του Λουκίνα, διατηρώντας στο β' ημίχρονο το προβάδισμα. Την ίδια ώρα ο πρωτοπόρος στον β' όμιλο της Super Leaue 2 Λεβαδειακός έχανε στα Χανιά από την ομώνυμη ομάδα με 3-1 και έτσι η Καλαμάτα μείωσε στους 4 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή, πιάνοντας παράλληλα στη δεύτερη θέση την Καλλιθέα που είχε ρεπό στην 20ή αγωνιστική.
Ως εκ τούτου, η "Μαύρη Θύελλα" με νίκη μεθαύριο στο μεταξύ τους εξ αναβολής ματς στη Μεσσήνη, θα αποσπαστεί τρεις βαθμούς από τους Αθηναίους και θα μειώσει στον ένα βαθμό τη διαφορά από τους Βοιωτούς, που έχουν δύο ματς περισσότερα.
Το χθεσινό ήταν το πέμπτο διπλό για τη μεσσηνιακή ομάδα σε εννέα παιχνίδια, όπου έχει ηττηθεί μόνο στην πρεμιέρα από την ΑΕΚ Β', ενώ για τον Παναθηναϊκό Β΄ ήταν η 6η εντός έδρας ήττα σε 10 αγώνες.

Πιο δυνατά και 1-0 ο Παναθηναϊκός Β'

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάντως πιο δυνατά το χθεσινό παιχνίδι, καθώς μετά την πρώτη καλή στιγμή της Καλαμάτας με το σουτ του Γρίβα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, απείλησαν στο 9' με το σουτ του Τσιριγώτη που έδιωξε ο Ταΐρης,και με το μονοκόμματο σουτ του Σιδερά στο 16' που απέκρουσε εκ νέου ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας. Νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους" στο 20' με τον Αθανασακόπουλο. Για να έρθει το 1-0 στο 23' με γκολ που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Τουρκοχωρίτης έκανε το σπριντ από δεξιά και σέντραρε στον Τσιριγώτη, που έπιασε την κεφαλιά - ψαράκι, ο Ταΐρης απέκρουσε και στη συνέχεια και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, ο Τσελεπίδης έδιωξε. Ο βοηθός θεώρησε ότι είχε περάσει τη γραμμή και έτσι ο ρέφερι έδειξε σέντρα.

Ανατροπή πριν το ημίχρονο

Μετά το 1-0, η Καλαμάτα "ξύπνησε" και στο 31' ο Παυλίδης δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το παραθυράκι του Χριστογεώργου. Στο 34' σε φάση διαρκείας, ο Γρίβας δεν βρήκε στόχο, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο νεαρός επιθετικός κέρδισε πέναλτι σε απρόσεκτο μαρκάρισμα του Τουρκοχωρίτη. Ο έμπειρος Ανδρέας Τάτος έγραψε από τα 11 βήματα το 1-1. Και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Θεοχάρης γύρισε λανθασμένα την μπάλα στον τερματοφύλακα και ο Λουκίνας, που καραδοκούσε πλάσαρε εύστοχα. Στο 43' ο Τάτος αποχώρησε λόγω τραυματισμού, δίνοντας τη θέση του στον Φελίπε.

Διαχειρίστηκε το προβάδισμα

Στο δεύτερο ημίχρονο έλειψαν οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μέχρι το 68'. Σε αυτό το λεπτό ο Παπατόλιος σκόραρε, αλλά είχε υποδειχθεί οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Ο Παναθηναϊκός Β' μετά το 70' κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, με την Καλαμάτα να επιλέγει να κρατήσει το προβάδισμα.
Στο 72' ο Αθανασακόπουλος βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας, που μπλόκαρε και αφού είχε... κάνει τη δουλειά του και ο Αναστασόπουλος, πιέζοντας τον νεαρό μεσοεπιθετικό των "πρασίνων". Στο 73' ο Φελίπε είχε σουτ άουτ και στο 76' ο Γιάννης Μπελά έβαλε Λουπάνο, Μαβινγκά και Κόκκορη αντί Παπατόλιου, Παυλίδη Γρίβα, θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα.
Στο 80' πάντως λίγο έλειψε να έχουμε την ισοφάριση, με την κεφαλιά του Τσιριγώτη να βρίσκει στην πάνω πλευρά του δοκαριού. Στο 81' ο Κόκκορης βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο φινάλε ο Παναθηναϊκός Β' προσπάθησε με ανορθόδοξο τρόπο να σώσει το βαθμό, αλλά η Καλαμάτα δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το 1-2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β': Χριστογεώργος, Σιδεράς, Θεοχάρης (65’ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (85’ Αλμπάνης), Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Καρβούνης (85΄ Κρυπαράκος), Μαρτίνης, Τσιριγώτης, Ηλιάδης.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Τσελεπίδης, Παυλίδης (76’ Μαβινγκά), Παπατόλιος (76’ Λουπάνο), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ, Ματέους, Αναστασόπουλος, Τάτος (43’ λ.τρ. Φελίπε), Γρίβας (76’ Κόκκορης), Λουκίνας (84’ Τσαγκαλίδης).

SUPER LEAGUE 2 - 2oς ΟΜΙΛΟΣ