Τετάρτη, 06 Απριλίου 2022 18:12

SUPER LEAGUE 2 - Α' ΟΜΙΛΟΣ: Πέρασε από την Καβάλα και πλησίασε τη Βέροια η ΑΕΛ

Νίκη 1-0 επί της Καβάλας για την ΑΕΛ. Μείωσαν στους έξι βαθμούς την απόστασή τους οι «βυσσινί» από την κορυφή και τη Βέροια, η οποία «κόλλησε» απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, στον α' όμιλο της Super League 2.

«Καθάρισε» την Καβάλα και πλησίασε στην κορυφή η ΑΕΛ, 0-1. Έμεινε στο 0-0 απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου η Βέροια, με αποτέλεσμα να μπει τέλος στο σερί πέντε νικών, το οποίο είχε «χτίσει».
Πέρασε με 1-0 από την Καβάλα η ΑΕΛ και επέστρεψε στις νίκες μετά το 2-0 της περασμένης αγωνιστικής από την Ξάνθη. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 5ο λεπτό ο Νικολιάς με σουτ. Οι «βυσσινί» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, έχοντας και την τύχη με το μέρος τους στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Οκάν άγγιξε το 1-1 στο 47ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της Σουλούκου. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη μείωσε στους έξι βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή.
Η Βέροια δεν κατάφερε να διευρύνει το νικηφόρο σερί της, αφού την μπλόκαρε ο Απόλλων Πόντου, με το 0-0. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε τους 65 βαθμούς και είναι στο +6 από τη δεύτερη θέση. Στην 10η θέση με 33 βαθμούς είναι οι γηπεδούχοι. Πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι με τον Ορφανίδη στο 68ο λεπτό.