Παρασκευή, 02 Δεκέμβριος 2022 19:34

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ -ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 2-1: Της έκοψε το αήττητο με γκολάρες και έπιασε κορυφή (βίντεο)!

Η Ηλιούπολη επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής για την 5η αγωνιστική της Super League 2 και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για τους Πατρινούς σε ένα ματς όπου έπεσαν… κορμιά και είχε ενδιαφέρον και ένταση μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Οι γηπεδούχοι έκαναν τρομερό πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Τριανταφυλλάκο (33′) και τον Χέμπερτ (38′). Ο Λιποράσε μείωσε στο 55′, όμως, η Παναχαϊκή δεν μπόρεσε να σώσει το αήττητο της. Στις καθυστερήσεις του αγώνα μάλιστα υπήρξέ ένταση με τον Νίκο Παντέλη να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα. Στο άλλο χθεσινό ματς για τον δεύτερο όμιλο, ο Ηρόδοτος νίκησε με ανατροπή εκτός έδρας τον ΠΑΟ Ρουφ.

To φιλμ του αγώνα:

7′ Ο Αλεξόπουλος σούταρε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
10′ Ο Τσακμάκης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι από φάουλ του Κέρι, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
12′ Άουτ η κεφαλιά του Χέμεπρτ.
23′ Ο Καρλίτος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά με τον Περιστερίδη να βγαίνει και να προλαβαίνει τον Αλεξόπουλο.
25′ Ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Καρακλάιτς να κάνει τρομερή ενέργεια αλλά απογοητευτικό τελείωμα.
33′ ΓΚΟΛ Τρομερό μακρινό σουτ του Τριανταφυλλάκου και 1-0.
38′ ΓΚΟΛ Ο Χέμπερτ με σουτ και κόντρα στον Λαρέα έκανε το 2-0.
43′ Μακρινό σουτ του Χέμπερτ, μπλοκάρει ο Θεοδωράκης.
55′ ΓΚΟΛ Μείωσε η Παναχαϊκή με βολέ στην κίνηση του Λιποράσε έπειτα από κόρνερ.
66′ «Φωνάζει» για αποβολή του Χέμπερτ για χτύπημα στον Λαρέα εκτός φάσης η Παναχαϊκή.
72′ Ο Κέρι πλάσαρε απελπιστικά άουτ.
73′ Σουτ του Βάρκα, λίγο άουτ.
79′ Ατομική ενέργεια και πλασέ του Τσαφταρίδη, που δεν βρήκε στόχο.
81′ Ευκαιρία για Παναχαϊκή με τον Λιποράσε, άουτ η μπάλα.
87′ Ο Τσαφταρίδης απείλησε με σουτ, ο Θεοδωράκης έδιωξε σε κόρνερ.
94′ Αποβλήθηκε ο Παντέλης για διαμαρτυρίες στο διαιτητή.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Παντέλης): Περιστερίδης, Μπουσάι, Πολίμος (89′ Ανδρέου), Μουριέλ, Κρητικός, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Τριανταφυλλάκος, Βάρκας (77′ Κρέτσι), Χέμπερτ (70′ λ.τ Ντίαζ), Μπαστακός.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης (90′ Ρουγκάλας), Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Καρλίτο (82′ Μαραθωνίτης), Μπουρλάκης (58′ Χαντί), Τσιάρας (58′ Κωνσταντακόπουλος), Κέρι, Αλεξόπουλος, Ν. Καρακλάιτς (46′ Π. Καρακλάιτς).

Πηγή: mikriliga.com