Πέμπτη, 22 Δεκέμβριος 2022 10:34

“ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ”: Να κλείσει νικηφόρα το έτος, σήμερα με Ηλιούπολη στο Στάδιο

Το τελευταίο της ματς για το 2022 θα δώσει σήμερα η Καλαμάτα, που υποδέχεται στις 2.45 μ.μ. την Ηλιούπολη στο Δημοτικό Στάδιο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Super League 2.

Η “Μαύρη Θύελλα” μετά το νικηφόρο πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη (2-0 τον Απόλλωνα) μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Κηφισιά και θέλει να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών.
Αφενός για να “πιάσει” στη βαθμολογία τον Απόλλωνα που έχει ρεπό και αφετέρου για να εκμεταλλευτεί τυχόν απώλειες της Κηφισιάς με την ΑΕΚ Β’ και δεδομένα της Παναχαϊκής ή της Καλλιθέας ή και των δύο, αφού παίζουν σήμερα μεταξύ τους.
Οι Πατρινοί έχουν ένα βαθμό περισσότερο από την Καλαμάτα και η Καλλιθέα με τους τρεις που θα προστεθούν από το ματς με τον Ολυμπιακό Β’, θα βρεθεί στο +2 από τη μεσσηνιακή ομάδα. Γι’ αυτό και η νίκη κόντρα στην Ηλιούπολη είναι μονόδρομος προκειμένου να διατηρηθεί σε τροχιά τίτλου. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 7η θέση της βαθμολογίας και έχουν στις τάξεις τους δύο Μεσσήνιους, τον Ηλία Πολίμο και τον Μιχάλη Μπαστακό.
Πρόκειται για μια ομάδα που έχει σκοράρει 6 φορές και έχει δεχτεί 4 γκολ σε εφτά αγωνιστικές. Καλαμάτα και Ηλιούπολη αναμετρήθηκαν και στις 29 Οκτωβρίου στη Μεσσήνη, στο τελευταίο φιλικό πριν την πρεμιέρα της SL2, με τους Μεσσήνιους να παίρνουν τη νίκη με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Ανδρέα Βασιλόγιαννη στο 13ο λεπτό. Η προετοιμασία για το αυριανό ματς ολοκληρώθηκε χθες και εν συνεχεία ανακοινώθηκε η αποστολή που έχει ως εξής: Ταΐρης, Μέντες, Ασίγκμπα, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μαβινγκά, Μόζερ, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Ματέους, Μπενίτεζ, Καραγκούνης, Τριανταφυλλάκης, Κόκκορης, Τάτος, Μπόρχες, Ασαμόα, Ρόβας, Αρναρέλλης, Βασιλόγιαννης, Γκότσης.

15. ΠΑΟ Ρουφ 1-17 0
* Εκκρεμεί η απόφαση για το Καλλιθέα – Ολυμπιακός Β’ που διεκόπη στο ημίχρονο λόγω αποχώρησης των “ερυθρόλευκων”
*Το ρεπό τους έχουν κάνει Καλλιθέα, ΟΦ Ιεράπετρας, Χανιά, Προοδευτική, Επισκοπή, Καλαμάτα και Κηφισιά.