Σάββατο, 07 Ιανουάριος 2023 14:22

H Καλαμάτα 3-0 τον αδύναμο ΠΑΟ Ρουφ με χατ - τρικ Ρόβα

Με χατ - τρικ του Χρήστου Ρόβα η Καλαμάτα νίκησε 3-0 τον ουραγό και δίχως βαθμό ΠΑΟ Ρουφ και επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από 20 μέρες και τις διαδοχικές απώλειες βαθμών με Ηλιούπολη και Αιγάλεω.

Ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε στο 16', στο 27' και στο 50', υπογράφοντας έτσι την πρώτη νίκη για το 2023 και 5η συνολικά στη Super League 2. Μια νίκη που ήρθε εύκολα, καθώς ο ΠΑΟ Ρουφ είναι η πιο αδύναμη ομάδα του β' ομίλου, έχοντας και τη χειρότερη άμυνα.  Η Καλαμάτα έκανε λοιπόν το καθήκον της σε ένα ματς που παρακολούθησε λίγος κόσμος, με μερίδα του κοινού να αποδοκιμάζει κατά διαστήματα τον προπονητή Νίκο Αναστόπουλο λόγω της κακής πορείας στο πρωτάθλημα, που έχει φέρει τη μεσσηνιακή ομάδα 10 βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Το Live της αναμέτρησης

88' Σουτ Βενάρδου εκτός περιοχής, ο Μέντες έδιωξε σε κόρνερ.

78' Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Ο Γκότσης στη θέση του Αρναρέλλη και ο Μαβινγκά στη θέση του Μπακαγιόκο.

77'  Ευκαιρία για τον ΠΑΟ Ρουφ με το σουτ του Κονέ με΄σα από την περιοχή, που κόντραρε στον Μοζέρ.

76' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Λαμπρινίδης στη θέση του Πανουργιά.

75'  Δοκάρι για την Καλαμάτα σε αντεπίθεση σε σουτ του Αρναρέλλη.

70' Νέο σουτ Αρναρέλλη, πέρασε άουτ. Ο επιθετικός της Καλαμάτας θα μπορούσε να πασάρει από το να σουτάρει από πλάγια θέση αριστεερά.

69' Ατομική ενέργεια και σουτ Αρναρέλλη από τα αριστερά, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

66' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ασίγκμπα στη θέση του Κωνσταντινόπουλου.

62' Σέντρα Τριανταφυλλάκη, κεφαλιά Μαρκόφσκι έδιωξε ο Κουνάδης

Δύο αλλαγές και για τον ΠΑΟ Ρουφ. Βγήκαν Κυριαζής, Ζαχαρός και μπήκαν Κονέ, Κουκοβίνης.

60' Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Μπαίνουν οι Μαρκόφσκι και Τριανταφυλλάκης και βγαίνουν οι Ρόβας, Βασιλόγιαννης.

50'  Γκολ για την Καλαμάτα και πάλι με Ρόβα, που σκόραρε σε κενή εστία έπειτα από κεφαλιά - πάσα του Μπόρχες.

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.

Ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτα - ΠΑΟ Ρουφ 2-0, με γκολ του Χρήστου Ρόβα στο 16' και στο 27'.

Ο προπονητής του ΠΑΟ Ρουφ Γιάννης Γκούμας, προφανώς δεν είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του και κάνει δύο αλλαγές πριν το ημίχρονο.

32' Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Βγήκαν οι Τασιούλης, Φιλιμένγκας και μπήκαν οι Χατζηλάμπρος, Σμπώκος.

27' 2-0 η Καλαμάτα και πάλι με Ρόβα, από σέντρα του Αρναρέλλη αυτή τη φορά από δεξιά. Ο επιθετικός της Καλαμάτας σκόραρε με κοντινό γυριστό σουτ.

16' Γκολ για την Καλαμάτα. Ο Αφναρέλλης από αριστερά σέντραρε και ο Ρόβας με προβολή στο πρώτο δοκάρι την έστειλε στα δίχτυα.

14' Απειλεί ο ΠΑΟ Ρουφ, με τον Μόζερ να πέφτει σωτήρια στα πόδια του Παπουτσογιαννόπουλου που σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

13' Σουτ Ρόβα με το ένα χέρι σε κόρνερ ο Κουνάδης.

6' Διπλή ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας έκανε ανάποδο ψαλίδι με τον γκολκίπερ Κουνάδη να αποκρούει και στην επαναφορά ο Αρναρέλλης έπιασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ.

3' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με την προβολή του Βενάρδου στο δεύτερο δοκάρι, που έδιωξε σε κόρνερ ο Μέντες.  Στην προηγούμενη φάση ο γκολκίπερ της Καλαμάτας είχε μπλοκάρει το πλασέ του Κυριαζή μέσα από την περιοχή.

2' Πρώτη τελική για την Καλαμάτα με το σουτ του Βασιλόγιαννη μέσα από την περιοχή, που κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Σέντρα στο ματς

Με αλλαγές η 11άδα της Καλαμάτας σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στο Αιγάλεω. Στα γκολπόστ είναι ο Μέντες, ενώ επιστρέφει στο βασικό σχήμα ο Μπακαγιόκο. Νέα πρόσωπα είναι ακόμα οι Μόζερ και Μπόρχες.

Ελάχιστος ο κόσμος στο γήπεδο, κάτι που δείχνει και την απογοήτευση από την φετινή πορεία στο πρωτάθλημα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Mέντες, Μόζερ, Λουπάνο, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Ματέους, Αρναρέλλης, Μπόρχες, Βασιλόγιαννης, Ρόβας.

ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Κουνάδης, Τασιούλης, Ντανκεού, Φιλιμέγκας, Παπουτσογιαννόπουλος, Πανουργιάς, Καλλέργης, Βενάρδος, Νιτσάκης, Ζαχαρός, Κυριαζής.