Δευτέρα, 23 Ιανουάριος 2023 16:12

Α’ ΤΟΠΙΚΗ: Η ταυτότητα της 15ης αγωνιστικής

Γράφτηκε από τον
Α’ ΤΟΠΙΚΗ: Η ταυτότητα της 15ης αγωνιστικής

Εξι μόνο ματς διεξήχθησαν το σαββατοκύριακο για την 15η αγωνιστική της Α' τοπικής, μιας και εκτός από τον Απόλλωνα και την Ομόνοια που δεν συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, αδυναμία συμμετοχής δήλωσε και το Καλό Νερό.

Ετσι η πρωτοπόρος Εράνη πήρε τους 3 βαθμούς στα χαρτιά με την Τριφυλιακή ομάδα, όπως και ο δεύτερος Πάμισος επί του Απόλλωνα. Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Κυπαρισσία που συνέτριψε εκτός έδρας τον 6ο της βαθμολογίας Ακρίτα Κορώνης με 6-1, ενώ ο πρωταθλητής Πανθουριακός κόλλησε
στη Μεθώνη μένοντας στο 1-1 με τον ΑΟΜ, που φωνάζει για την διαιτησία.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική:

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
(15η αγωνιστική)
Απόλλωνας Καλαμάτας – Πάμισος 0-3 (α.α.)
Εθνικός Μελιγαλά – Ομόνοια αναβλήθηκε
Ηρακλής Καλαμάτας – Α.Ε. Αβίας 3-2
Ολυμπιακός Ανάληψης – Αστέρας Αρφαρών 3-0
Α.Ε. Μάνης – ΠΑΣ Ράχη 5-0
Ακρίτας Κορώνης – Κυπαρισσία 1-6
Καλό Νερό – Εράνη 0-3 (α.α.)
Μεθώνη – Πανθουριακός 1-1
Τέλλος Αγρας – Σπερχογεία 0-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 15 αγώνες)
1. Εράνη 42-8 37
2. Πάμισος 37-7 35
3. Πανθουριακός 37-11 34
4. Κυπαρισσία 32-6 32
5. Α.Ε. Μάνης 34-14 26
6. Ακρίτας Κορώνης 24-23 23
7. Μεθώνη 20-21 22
8. Ολυμπιακός Ανάληψης 16-19 17
-. Εθνικός Μελιγαλά 16-21 17
-. Καλό Νερό 16-25 17
11. Ηρακλής Καλαμάτας 27-30 16
-. ΠΑΣ Ράχη 15-22 16
13. Α.Ε. Αβίας 19-32 14
-. Σπερχογεία 17-20 14
15. Τέλλος Αγρας 7-25 9
-. Αστέρας Αρφαρών 9-38 9
17. Ομόνοια 0-4 1
* Ο Απόλλωνας Καλαμάτας αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.
* Δώδεκα αγώνες λιγότερους έχει η Ομόνοια.
* Δύο αγώνες λιγότερους έχουν Τέλλος Αγρας και Ακρίτας Κορώνης.
* Ενα αγώνα λιγότερο έχουν Σπερχογεία, Μεθώνη, Καλό Νερό, Ολυμπιακός Ανάληψης, Κυπαρισσία, Α.Ε. Μάνης, Α.Ε. Αβίας, Πάμισος, Ηρακλής Καλαμάτας, Εθνικός Μελιγαλά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(Σαββατοκύριακο 28-29 Ιανουαρίου)
Α.Ε. Αβίας – Ακρίτας Κορώνης
Πανθουριακός – Καλό Νερό
Σπερχογεία – Μεθώνη
Απόλλωνας Καλαμάτας – Τέλλος Αγρας
Αστέρας Αρφαρών – Ομόνοια
ΠΑΣ Ράχη – Ολυμπιακός Ανάληψης
Κυπαρισσία – Εθνικός Μελιγαλά
Εράνη – Α.Ε. Μάνης
Πάμισος – Ηρακλής Καλαμάτας

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ