Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 14:55

Ηττα για την Καλαμάτα 1-2 από την πρωτοπόρο Κηφισιά

Την ήττα με 1-2 από την ανώτερη Κηφισιά γνώρισε πριν από λίγο η Καλαμάτα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η "αυλαία" της 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Super League 2.

H Καλαμάτα δεν ικανοποίησε με την απόδοση της, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η πρωτοπόρος συνέχισε  έτσι την εντυπωσιακή της αήττητη πορεία βρίσκοντας δίχτυα στο 27ο λεπτό με τον Τετέι και στο 49' με πέναλτι του Κουιρουκίδη. Η Καλαμάτα είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Πασά.

Στα τελευταία λεπτά η Κηφισιά αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παπασάββα, αλλά η "Μαύρη Θύελλα" δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα.  Της έλειψε η ένταση και το πάθος. Το πέναλτι με το οποίο έγινε το 1-2 σηκώνει μεν συζήτηση, αλλά η εικόνα των γηπεδούχων δεν ήταν αυτή που ανέμειναν οι φίλαθλοι στο ντεμπούτο μάλιστα του Γιογρκόσκι στον πάγκο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τέλος στο ματς. Καλαμάτα - Κηφισιά 1-2

87' Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Περνούν οι Λούατσικ, Τριανταφυλλάκης και βγαίνουν οι Πασάς και Μόζερ.

85' Αλλαγή για την Κηφισιά. Ο Νοικοκυράκης στη θέση του Τετέι.

83' Με δέκα παίκτες η Κηφισιά. Ο Παπασάββας θα δει την κίτρινη κάρτα, που ήταν η δεύτερη για φάουλ στον Παπατόλιο.

82' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ασίγκμπα στη θέση του Λουπάνο.

81' Νέα καλή στιγμή, ο Βασιλόγιαννης έβγαλε μπαλιά τρύπα για τον Καραγκούνη που σέντραρε από αριστερά και μέσα στην περιοχή, με τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει με το πόδι.

80' Σέντρα Λιποράσε από αριστερά και μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσε ο Πασάς  έχοντας και την πίεση πολλών αμυντικών.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα έχει περισσότερη ώρα την μπάλα, χωρίς όμως να έχει τη μεγάλη ευκαιρία.

76' Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά. Ο Ταλάλ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Αντερέγκεν που πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

75'  Καλαμάτα - Κηφισιά 1-2.

68' Αλλαγή για την Κηφισιά. Ο Ταλάλ στη θέση του Πρίτσα.

63' Διπλή αλλαγή και για την Κηφισιά. Θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο οι Παπασάββας και Αντερέγκεν και θα βγουν οι Γκίνη και Κουιρουκίδης.

55' Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα.  Ο Ρόβας στη θέση του Αρναρέλλη και ο Ματέους στη θέση του Τάτου.

49' Πέναλτι για την Κηφισιά σφυρίζει ο Βλάχος σε ανατροπή του Τετέι από τον Ταϊρη. Ο Μιχάλης Κουιρουκίδης που στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα της Καλαμάτας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2. Φαίνεται πάντως να μην υπάρχει πέναλτι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ο Βλάχος σφυρίζει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Καλαμάτα ανέλπιστα φθάνει στην ισοφάριση και θα μπει με άλλη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Πασάς σημαδεύει σωστά και 1-1!

Πέναλτι για την Καλαμάτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε χέρι του Να' από σέντρα του Βασιλόγιαννη.

45' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά Αρναρέλλη, ο γκολκίπερ της Κηφισιάς μπλοκάρει εκ νέου.

43' Σουτ Καραγκούνη εκτός περιοχής η μπάλα στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου.

Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, με την Καλαμάτα να μην έχει δείξει ακόμα τίποτα επιθετικά.

27' Γκολ για την Κηφισιά. Ο Παπατόλιος έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή από τον Να' α,  και στη συνέχεια ο Τετέι σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Μπαξεβάνο, και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

23' Κόρνερ Πρίτσα, κεφαλιά Κουιρουκίδη μπλοκάρει ο Ταϊρης με διπλή προσπάθεια.

Συμπληρώσαμε 22 λεπτά, χωρίς σκορ στο Στάδιο. Το ματς είχε διακοπεί για περίπου πέντε λεπτά λόγω τραυματισμού του Βαφέα.

4'  Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά, ο Τετέι από αριστερά γύρισε στην μικρή περιοχή για τον Προβιδάκη με τον Ταΐρη να αποκρούει εξ επαφής το πλασέ.

Σέντρα στον αγώνα.

Υπάρχει και πανό στη βόρεια εξέδρα για το δυστύχημα στα Τέμπη, που στρέφεται κατά των πολιτικών.

Ολα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς με το οποίο ανοίγει η "αυλαία" της 14ης αγωνιστικής στον β' όμιλο.

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων στα Τέμπη.

Οι ομάδες της Super League 2  επιστρέφουν στη δράση μετά από 40 μέρες. Η Καλαμάτα με τον Γκεοργκιόσκι πλέον στον πάγκο. Η Κηφισιά είναι πρώτη και αήττητη στον δεύτερο όμιλο, έχοντας κερδίσει όλα τα παιχνίδια, με εξαίρεση αυτό στα Χανιά (0-0).

Εγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Μόζερ, Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Ματέους, Καραγκούνης, Αρναρέλλης, Βασιλόγιαννης, Πασάς.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη, Πέιος, Πρίτσας, Να' α, Κουιρουκίδης, Τετέι.