Τρίτη, 04 Απριλίου 2023 12:30

Ηττα της Κ19 της Καλαμάτας από Κηφισιά

Με εντός έδρας ήττα ολοκλήρωσε τους αγώνες της στο α’ γύρο του πρωταθλήματος της Super League 2 Κ19 η Καλαμάτα, η οποία έχασε με 4-1 από την Κηφισιά.

Η Καλαμάτα είχε δύσκολο έργο απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη Κηφισιά, η οποία είναι μια αρκετά αξιόλογη ομάδα και δίκαια βρίσκεται στην κορυφή του Β’ ομίλου.
Αυτό το έδειξε και το μεσημέρι του Σαββάτου στο Δημοτικό γήπεδο Δυτικής Παραλίας, όπου παρά τις προσπάθειες των παικτών της Καλαμάτας, έφτασε σε μια άνετη σε σκορ νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 40’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Φλώκου, το οποίος κέρδισε ο Καπάι σε ανατροπή του από τον Κουρετζή. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου (46’) από σέντρα του Ζώνιου ο Καπάι με κεφαλιά πέτυχε το 0-2 και στο 63’ ο Δήμος (1 λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς), με σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 0-3. Η Καλαμάτα μείωσε προσωρινά στο 75’ με ωραία πλασέ του Μαναρώλη, ο οποίος είχε μπει πριν από τρία λεπτά στο παιχνίδι. Στο 91’ ο Καπάι και πάλι με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κομπιλίρης με βοηθούς διαιτητές τους Ηλ. Μπουρίκα, Καραμπέτσο.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κουρετζής, Θεοφιλόπουλος (67’ Γιακουμής), Κακαλέτρης (67’ Δημητρίου), Λεβεντάκης, Παπαδόπουλος, Μπουρίκας (77’ Κωστόπουλος), Μουζάκης, Αντ. Φράγκος (46’ Μαλιόγκας), Ρούπας, Μαθιόπουλος (72’ Μαναρώλης), Λακριντής.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Ρόμπερτς, Τσουχλαράκης (82’ Ζαχαριάδης), Αποστόλου, Κωνσταντακόπουλος, Φλώκος (69’ Τζιμπόνγκουε), Καπάι, Κατσανεβάκης, Πάλμος (69’ Κεχαγιάς), Ντόκο (62’ Χαχούλης), Μπουμπουλλίμα (62’ Δήμος), Ζώνιος.

* Ρεπό είχαν Επισκοπή, Παναχαϊκή, ΠΑΟ Ρούφ
** Ο Ηρόδοτος δεν προσήλθε στο γήπεδο και πλέον για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσουν τα αρμόδια όργανα

1. Κηφισιά 29-5 31
2. Αιγάλεω 33-9 25
3. Athens Kallithea 24-11 24
4. Απόλλων Σμ. 26-10 23
5. Προοδευτική 13-5 22
6. Παναχαϊκή 27-11 21
7. Ηλιούπολη 20-10 18
8. Χανιά 18-15 16