Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2023 13:07

Ηττα - πισωγύρισμα για την Καλαμάτα από τα Χανιά

Αήττητο ήταν και πάει. Η Καλαμάτα γνώρισε πριν από λίγο την ήττα με 2-0 από τα Χανιά, που την έπιασαν στην πρώτη θέση του β' ομίλου της Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι με γκολ στο ξεκίνημα και στο τέλος του β' ημιχρόνου πήραν τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής. Ο Μάναλης με πέναλτι στο 50' άνοιξε το σκορ και ο Μάνος, που είχε μπει στο ματς στη θέση του σκόρερ, σφράγισε στο 87' με σουτ τους τρεις βαθμούς για τα Χανιά.

Μια ήττα - πισωγύρισμα για την Καλαμάτα, που απογοήτευσε και τον κόσμο, μιας και σήμερα βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο 2.000 και πλέον φίλαθλοι.  Οι γηπεδούχοι που είχαν πετύχει 10 γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, έμειναν άσφαιροι και τα Χανιά με δύο φάσεις πέτυχαν ισάριθμα γκολ! Η Καλαμάτα ήταν μέτρια σήμερα, της έλειψε το πάθος, η δύναμη και το καθαρό μυαλό, καθώς μετά το 0-1 αποσυντονίστηκε και προσπάθησε με ανορθόδοξο τρόπο να ισοφαρίσει.

Το Live του ματς.

Τέλος στο ματς Καλαμάτα - Χανιά 0-2.

Αποχωρεί αρκετός κόσμος απογοητευμένος μετά το δεύτερο γκολ των Χανίων.

87' Γκολ για τα Χανιά. Ο Μάνος ζύγισε το πόδι του και με σουτ εκτός περιοχής ΄νίκησε τον Γιαννίκογλου.

86' Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας στη θέση του Ματέους Αλβες και ο Καμπράλ στη θέση του Πασά.

74' Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Σερβιλάκης στη θέση του Σιλά.

71' Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Μάνος στη θέση του σκόρερ Μάναλη και αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κωστούλας στη θέση του Αρίμπας, που αποχώρησε τραυματίας.

66' Πρώτες κινήσεις από την Καλαμάτα. Ο Κατάλντι παίρνει τη θέση του Μπενίτεζ και ο Γρίβας στη θέση του Ακόστα.

Δύο αλλαγές για τα Χανιά. Μπαίνουν οι Κατσούρρι και Τσέλιος και βγαίνουν οι Μπουρσέλης και Νίκολιτς.

59' Καλή στιγμή για την Καλαμάτα.  Φάουλ Μπενίτεζ, ο προωθημένος Αρίμπας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

53' Φάουλ Τάτου από το ημικύκλιο περιοχής, αποκρούει ο Καλογεράκης σε κόρνερ.

Σε μια ανύποπτη φάση οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και σκόραραν, χωρίς νωρίτερα να έχουν κάνει φάση.

Γκολ για τα Χανιά με τον Μάναλη

50' Πέναλτι για τα Χανιά σε χέρι του Ραπόσο, από σέντρα Μανουσάκη.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μια αλλαγή για τα Χανιά. Ο Ελευθεριάδης στη θέση του Μούλερ.

Η Καλαμάτα βράβευσε τον παλαίμαχο παίκτη της Καλαμάτας Λεωνίδα Δαμιανάκο, που αγωνίστηκε από το 1970 έως το 1978 στη "Μαύρη Θύελλα". Η διοίκηση της μεσσηνιακής ομάδας θα βραβεύει σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι έναν παλαίμαχο. Την πλακέτα στον κ. Δαμιανάκο έδωσε ο αντιπρόεδρος της Καλαμάτας Γιώργο Ράλλη.

Ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο. Καλαμάτα - Χανιά 0-0.

42' Κίτρινη κάρτα ο Μούλερ και στην επόμενη φάση βλέπει την κίτρινη από το ρέφερι Παπαδόπουλο και ο Ματέους Αλβες.

36' Πλασέ Ακόστα μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο γκολκίπερ.

34' Καλαμάτα - Χανιά 0-0. Η "Μαύρη Θύελλα" έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να βρει διαδρόμους για την εστία των Χανίων.

29' Καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Σε φάουλ του Τάτου και απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα στρώθηκε στον Ακόστα που με τεχνικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

28' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, τη Βλέπει ο Λεμονής.

20'  Καλαμάτα - Χανιά 0-0.

13' Σέντρα Πασά από αριστερά, ο Μπαράλες παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά άουτ.

10' Xωρίς σκορ το ματς, αλλά και τη μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Ξεκίνησε ο αγώνας.

Ολα έτοιμα για να ξεκινήσει ο αγώνας ,και ενώ συνεχίζεται η προσέλευση των φιλάθλων.

Αρκετός κόσμος στο γήπεδο για την ώρα που διεξάγεται και το ματς.

Το ματς θα διαιτητεύσει ο διεθνής ρέφερι Γιάννης Παπαδόπουλος από τη Μακεδονία.

Δύο νέα πρόσωπα στην 11άδα της Καλαμάτας, συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι στο Αιγάλεω. Οι Ραπόσο και Μπενίτεζ, αντί των Μόζερ και Κάνιας (τραυματίας).

Εγιναν γνωστές και οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Γιαννίκογλου, Ραπόσο, Αρίμπας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Ματέους Αλβες, Μπενίτεζ, Τάτος, Ακόστα, Πασάς, Μπαράλες.

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Νίκολιτς, Σιλά, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Ντίαζ, Λεμονής, Μπουρσέλης, Μούλερ, Μάναλης, Μανουσάκης.