Τρίτη, 24 Οκτωβρίου 2023 18:18

SUPER LEAGUE 2: Επιασε κορυφή η Καλλιθέα, 1-0 τον Παναθηναϊκό Β'

Στην κορυφή της βαθμολογίας του β' ομιλου της Super League 2 ανέβηκε η Καλλιθέα μετά τη σημερινή της νίκη επί του Παναθηναϊκού Β' με 1-0, σε εξ' αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε των πράσινων στο γήπεδο της Ριζούπολης, χάρις σε τέρμα του Περέιρα με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου... Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ, ο Λουκίνας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Περέιρα με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1), σε ένα καίριο χρονικά σημείο.
Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η παρουσία του Κάρλος Ζέκα στην αρχική ενδεκάδα του «τριφυλλιού».
Ετσι η Καλλιθέα με τρεις νίκες και μια ισοπαλία σε τέσσερα ματς, είναι μόνη πρώτη με 10 βαθμούς, ενώ ακολουθούν στη δεύτερη θέση τα Χανιά με την Καλαμάτα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β': Ξενόπουλος (40' Λίλο), Ζέκα (56' Αθανασακόπουλος), Τσοκάι, Σιδεράς, Μαρτίνης, Καλοσκάμης (46' Φουρτάδο), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Λαμψιάς (68' Μαντσίνι), Μπιλάλ (68' Νταμπίζας).
ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Πάντος, Μανθάτης, Μαρόττα, Μεχίας (78' Σίλβα), Ουές, Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (56' Κυνηγόπουλος), Βασιλόγιαννης (78' Μουστακόπουλος), Ντεμέτριους (86' Τσιντώνης), Λουκίνας (86' Ιωαννίδης).