Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου 2023 13:54

Απογοητευτική η Καλαμάτα 0-0 με Παναθηναϊκό Β'

Στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β', κόλλησε πριν από λίγο η Καλαμάτα, χάνοντας και άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Η "Μαύρη Θύελλα" είχε χαμένο πέναλτι με τον Μπαράλες στο 20', αλλά η εμφάνιση ήταν απογοητευτική κόντρα σε μια ομάδα, που μετρούσε 8 ήττες σε 11 αγωνιστικές στη Super League 2 και εκτός έδρας είχε πέντε σερί ήττες. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ισοπαλία για τους φιλοξενούμενους και δεύτερη για την Καλαμάτα, που έμεινε άσφαιρη για δεύτερη αγωνιστική (μετά το ντέρμπι με την Καλλιθέα), με μερίδα του κόσμου να αποδοκιμάζει στο φινάλε. Ενδεικτικό της κακής εμφάνισης είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το 70' η Καλαμάτα δεν είχε κάνει φάση.

To Live του ματς

To "Notosport" βρίσκεται στο Δημοτικό Στάδιο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Τέλος στο ματς. Καλαμάτα - Παναθηναϊκός Β' 0-0

Εξι λεπτά οι καθυστερήσεις στο Στάδιο. Παραμένει το 0-0.

90'  Αποβάλλεται ο Δημόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο στόπερ της Καλαμάτας τράβηξε τον Φουρτάδο, που έφευγε στην αντεπίθεση.

84' Αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Καραγκούνης στη θέση του τραυματία Κατάλντι.

78' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Πασάς στη θέση του Μπαράλες.

76' Στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα που απομάκρυνε.

74' Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό Β'. Μπαίνουν οι Προδρομίτης και Νταμπίζας και βγαίνουν οι Λιούμης και Σαρδέλης.

71' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ακόστα από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Ρόβας ανενόχλητος έκανε αδύναμη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του τερατοφύλακα. Στο μεταξύ ο Παναθηναϊκός Β' προχώρησε σε μία αλλαγή. Βγήκε τραυματίας ο Κυριόπουλος και μπήκε ο Αθανασακόπουλος.

70'  Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας από αριστερά έστρωσε την μπάλα στον Μπαράλες, που μόνος μέσα στην περιοχή σούταρε άσχημα ψηλά άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για την Καλαμάτα.

60' Χωρίς γκολ το ματς μετά από μία ώρα αγώνα. Η Καλαμάτα έχει την κατοχή της μπάλας, ο Παναθηναϊκός Β' περιμένει στο μισό γήπεδο,  χωρίς ωστόσο να έχει καταγραφεί κάποια ευκαιρία.

55'  Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Μπαίνουν Ρόβας και Ματέους Αλβες και βγήκαν οι Αρναρέλλης και Παπατόλιος.

Με μια αλλαγή ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο για την Καλαμάτα. Ο Δημόπουλος στη θέση του Κωστούλα, που φαίνεται να έχει πρόβλημα τραυματισμού.

Ημίχρονο στο Στάδιο. Καλαμάτα - Παναθηναϊκός Β' 0-0.

41' Διπλή ευκαιρία για την Καλαμάτα. Σέντρα Κατάλντι από δεξιά,  κεφαλιά Παπατόλιου, έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ και από το κόρνερ ο Παπατόλιος πήρε και πάλι την κεφαλιά, ο Μαργκόνο απέκρουσε και πάλι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπαράλες σούταρε πάνω σε σώμα αμυντικού.

32' Καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Σέντρα Αρίμπας, κεφαλιά Μπαράλες  στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα άουτ από το οριζόντιο.

23' Σέντρα Βαλεριάνου από αριστερά, κεφαλιά Αρναρέλλη άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

Κακή η εκτέλεση από τον Μπαράλες, αλλά και απογοητευτικό το τελείωμα στη συνέχεια του Αρναρέλλη.

20' Χαμένο πέναλτι για την Καλαμάτα. Ο Μαργκόνο έπεσε στην αριστερή γωνία και απέκρουσε και στην επαναφορά ο Αρναρέλλης εξ επαφής πλάσαρε άσχημα ψηλά άουτ. Το πέναλτι κέρδισε ο Ακόστα από τον Τουρκοχωρίτη, που είδε και την κίτρινη κάρτα.

18' Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Κατάλντι έδωσε στον Ακόστα, που σούταρε μέσα από την περιοχή και απέκρουσε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

10'  Παραμένει το 0-0  ανάμεσα στην Καλαμάτα και τον Παναθηναϊκό Β'.