Σάββατο, 06 Απριλίου 2024 12:39

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Εκτός έδρας οι πρωτοπόροι

Γράφτηκε από τον

Με δύο αναμετρήσεις σε Μελιγαλά και “Γ. Λουκαρέας”, ανοίγει σήμερα η “αυλαία” της 27ης αγωνιστικής στη Β’ τοπική.

Η 8η Θύελλα Μερόπης θα φιλοξενήσει τον ισόβαθμό της Αστέρα Βαλύρας και ο 4ος Παναθηναϊκός Καλαμάτας τον 10ο Ατρόμητο Πλατύ. Οι πρωτοπόροι αγωνίζονται την Κυριακή. Η πρωτοπόρος Ομόνοια, που έχει εξασφαλίσει την άνοδο, θα μεταβεί στην Κυπαρισσία για να αντιμετωπίσει το Καλό Νερό, που βρίσκεται στην 11η θέση.
Εκτός έδρας αγωνίζεται και η δεύτερη Στενωσιά, με αντίπαλο την 5η Καλλιθέα, ενώ μακριά από το γήπεδό της θα παίξει και η τρίτη στη βαθμολογία Φοινικούντα (κόντρα στον 12ο Αστέρα Αρφαρών).
Από εκεί και πέρα, ο Μεσσηνιακός που μοιράζεται την 6η θέση με την Αναγέννηση, θα υποδεχτεί τον προτελευταίο Νέο Αρι, ενώ η Αναγέννηση θα φιλοξενηθεί από τον 13ο Παπαφλέσσα Βλαχόπουλου.
Τέλος η 16η και τελευταία Α.Ε. Αβίας, περιμένει στον Κάμπο, την 14η Α.Ε. Λογγάς.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Σάββατο

Θύελλα Μερόπης - Αστέρας Βαλύρας
Γήπεδο Μελιγαλά
Μπαρδής, Ρηγοπούλου, Βοσνάκης
Παναθηναϊκός Καλαμάτας - Ατρόμητος Πλατύ
Γήπεδο “Γ. Λουκαρέας”
Π. Νικολόπουλος, Γεωργακόπουλος, Ταβουλαρέας

Κυριακή

Αστέρας Αρφαρών – Φοινικούντα
Γήπεδο Αρφαρών
Ψηλοπαναγιώτης, Λουκάς, Ταβουλαρέας
Μεσσηνιακός - Νέος Άρις
Γήπεδο Μεσσηνιακού
Η. Νικολόπουλος, Λιανός, Σαπουτζής
Καλό Νερό – Ομόνοια
Γήπεδο Κυπαρισσίας
Τσουλάκος, Α. Μιχαλόπουλος, Βανικιώτης
ΑΕ Αβίας - ΑΕ Λογγάς
Γήπεδο Κάμπου
Γεωργαντάς, Ζεϊμπέκης, Γεωργακόπουλος
Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου - Αναγέννηση Παραλίας
Γήπεδο Βλαχόπουλου
Πλακογιάννης, Σταυρόπουλος, Φωτόπουλος
Καλλιθέα – Στενωσιά
Γήπεδο Καλλιθέας
Κομπιλίρης, Τσοπανάκης, Αντωνόπουλος
* Ολα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 4 μ.μ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 26 αγώνες)
1. Ομόνοια 63-22 64
2. Στενωσιά 55-20 57
3. Φοινικούντα 53-25 50
4. Παναθηναϊκός Καλ. 43-27 43
5. Καλλιθέα 47-39 42
6. Μεσσηνιακός 52-35 41
-. Αναγέννηση Παραλίας 55-40 41
8. Θύελλα Μερόπης 37-33 38
-. Αστέρας Βαλύρας 58-49 38
10. Ατρόμητος Πλατύ 44-52 31
11. ΠΑΟ Καλού Νερού 44-45 28
12. Αστέρας Αρφαρών 34-45 27
13. Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου 34-63 24
14. ΑΕ Λογγάς 33-67 23
15. Νέος Άρις 39-57 20
16. ΑΕ Αβίας 18-90 14