Κυριακή, 14 Απριλίου 2024 15:42

Ηττα από την άσπρη βούλα για την Καλαμάτα (0-1) από Καλλιθέα

Την ήττα με 1-0 από την Καλλιθέα γνώρισε πριν από λίγο η Καλαμάτα στο Δημοτικό Στάδιο και παραμένει δίχως νίκη, αλλά και γκολ στα πλέι οφ ανόδου της Super League 2.

Η φάση που έκρινε το ματς έγινε στο 56'  όταν ο Γκορτσίλας είδε παράβαση σε μαρκάρισμα του Κωνσταντινόπουλου στον Κυνηγόπουλο και έδειξε την άσπρη βούλα.  Ενα αμφισβητούμενο πέναλτι, που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο Ματίγια ευστόχησε από τα 11 βήματα και αυτόν τον τρόπο η Καλλιθέα πήρε το διπλό με το οποίο φιγουράρει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας και είναι πλέον φαβορί για την άνοδο. Για την Καλαμάτα, ήταν η τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς και μάλιστα εντός έδρας. Είχαν προηγηθεί οι ήττες με 0-5 από Χανιά και 0-1 από Ηλιούπολη και ενδιάμεσα η ισοπαλία στη Νεάπολη με τον Ιωνικό (0-0). Η "Μαύρη Θύελλα" έδωσε έμφαση στα μετόπισθεν και με εξαίρεση το δοκάρι του Ντεμέτριους δεν είχε απειληθεί ιδιαίτερα. Στον αντίποδα όμως υστέρησε επιθετικά και είχε πολύ λίγες στιγμές για να σκοράρει.

Το φιλμ του αγώνα

Τέλος στο ματς. Καλαμάτα - Καλλιθέα 0-1.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. Βρισκόμαστε στο πρώτο

87' Παραμένει το 0-1.

86' Τρίτη αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Μαρότα στη θέση του Βασιλόγιαννη.

80' Ολοκληρώνει τις αλλαγές η Καλαμάτα. Ο Κωτσόπουλος στη θέση του Καρασαλίδη.

78' Δεύτερη αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Μπουλούλης στη θέση του Λουκίνα.

74' Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Δρούγας στη θέση του Κωνσταντινόπουλου.

66' Τρεις αλλαγές για την Καλαμάτα. Μπαίνουν Κατάλντι, Λόπεζ, Γρίβας και βγαίνουν Κάνιας, Κάτσε, Ακόστα,

65' Ευκαιρία για την Καλαμάτα με το σουτ του Τάτου εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Κότσαρης.

Ο διαιτητής Γκορτσίλας έδειξε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στον γενικό αρχηγό Αντώνη Μαυρέα.

Ο Ματίγια νικά τον Κόβαλ, που έπεσε στη σωστή γωνία, χωρίς όμως να βρει την μπάλα και 1-0.

Εντονες διαμαρτυρίες για την απόφαση αυτή.

56' Πέναλτι για την Καλλιθέα. Ο Γκορτσίλας είδε παράβαση σε μαρκάρισμα του Κωνσταντινόπουλου στον Κυνηγόπουλο, με τους δύο παίκτες να πέφτουν στο έδαφος.

53' Πρώτη αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Κυνηγόπουλος στη θέση του Τόρες.

46' Ευκαιρία για την Καλλιθέα. Από λάθος του Αρίμπας, ο Τόρες έγινε κάτοχος της μπάλας και πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Ημίχρονο στο Στάδιο, χωρίς δευτερόλεπτο καθυστέρηση από τον ρέφερι Γκορτσίλα. Καλαμάτα - Καλλιθέα 0-0.

42' Ο Βαλεριάνος πήγε να αιφνιδιάσει τον Κότσαρη που ήταν εκτός εστίας και έκανε απευθείας το φάουλ πίσω από το κέντρο, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

40' Ευκαιρία για την Καλλιθέα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια από αριστερά, όπου η μπάλα πέρασε από όλους και έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

37' Δοκάρι για την Καλλιθέα. Ο Μουστακόπουλος συνεργάστηκε μέσα στην περιοχή με τον Ντεμέτριους που πλάσαρε, με την μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του Κόβαλ.

36' Καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Τάτος έκανε ατομική προσπάθεια και πάσαρε μέσα στην περιοχή για τον Πασά που έκανε το τακουνάκι και μπλόκαρε ο Κότσαρης.

Χωρίς σκορ μετά από 35 λεπτά

20' Παραμένει το 0-0 στο Στάδιο, σε ένα ματς χωρίς συγκινήσεις μέχρι τώρα.

8' Πρώτη καλή στιγμή για την Καλλιθέα με το σουτ του Μουστακόπουλου εκτός περιοχής, που έδιωξε σε κόρνερ ο Κόβαλ.

Στη σέντρα η ομάδα της Καλλιθέας. Σφυρίζει ο Γκορτσίλας.

Ολα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς. Λίγος κόσμος στο γήπεδο λόγω της απογοητευτικής πορείας της Καλαμάτας στα πλέι οφ. Η μεσσηνιακή ομάδα θα ψάξει σήμερα το πρώτο της γκολ, αλλά και νίκη, μετρώντας δύο ήττες στο γήπεδό της από Χανιά, Ηλιούπολη και μια ισοπαλία με τον Ιωνικό στη Νεάπολη.

H Καλαμάτα υποδέχεται στις 4 μ.μ. την Καλλιθέα. Το 'Notosport βρίσκεται στο Δημοτικό Στάδιο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κόβαλ, Κωνσταντινόπουλος, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Αρίμπας, Καρασαλίδης, Κάνιας, Κάτσε, Πασάς, Ακόστα, Τάτος.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης, Μανθάτης, Καινούργιος, Ματίγια, Μουστακόπουλος, Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης, Τόρες, Λουκίνας.