Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024 22:43

Superleague: Η ΑΕΚ... αγκάλιασε τον τίτλο, στο +4 από Παναθηναϊκό, +7 από ΠΑΟΚ, +8 από Ολυμπιακό! (βίντεο)

Αλμα προς το back to back πρωτάθλημα για την ΑΕΚ, αφού μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και τις απώλειες του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού, χτίζει διαφορά ασφαλείας, 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η ΑΕΚ ήταν κυριαρχική από το ξεκίνημα του αγώνα! Μπήκε στο γήπεδο με περισσότερο νεύρο από τον Παναθηναϊκό, οι παίκτες της κέρδισαν όλες τις μονομαχίες και δεν άργησαν να μετουσιώσουν σε γκολ την ανωτερότητα.

Μάλιστα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο πέτυχαν δύο γκολ, εκμεταλλευόμενοι στην πρώτη φάση το λάθος του Τσέριν με τον Ελιάσον να βάζει γκολάρα και λίγο αργότερα το ολέθριο λάθος του Ακαϊντίν στο οποίο είπε «ευχαριστώ» ο Πόνσε για το 2-0 που έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Ανάμεσα στα δύο γκολ οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κώτσιρα, όμως διαιτητής και VAR δεν είχαν την ίδια άποψη.

Οι αλλαγές του Τερίμ στο ημίχρονο, δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό που και πάλι ήταν κατώτερος των περιστάσεων, σε αντίθεση με την Ένωση που συνέχισε με το... πόδι στο γκάζι και πάντα κυρίαρχη. Μάλιστα στο 61΄χάθηκε η ευκαιρία της χρονιάς για την ΑΕΚ, καθώς σε μια... κινηματογραφική φάση είχε διπλό δοκάρι αρχικά με τον Πινέδα (που... διέσυρε τον Ακαϊντίν) και εν συνεχεία με τον Πόνσε ο οποίος έκανε γυριστό αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά προς το δοκάρι ο Ντραγκόφσκι.

Αυτό δεν πτόησε τους παίκτες του Αλμέιδα, που στο 70' από μια ακόμη τραγική εκτίμηση του Τούρκου, ο Πινέδα ανενόχλητος πάτησε περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Ελίασον και 3-0!

Με φόρα από την νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, αλλά γνωρίζοντας και την γκέλα του Δικεφάλου του Βορρά στη Λαμία, ο Ολυμπιακός είχε ένα στόχο στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Να νικήσει τον Άρη, να προσπεράσει στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ και να φωνάξει βροντερό παρών στην διεκδίκηση του τίτλου, έχοντας κι ένα ματς λιγότερο (αυτό στην Τούμπα).

Τελικά παρά τις πολλές ευκαιρίες και τα δύο δοκάρια, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το λάθος του Ντόι και το γκολ του Μορόν και το μόνο που κατάφεραν ήταν να... σώσουν ένα βαθμό, όταν ο Ζέλσον Μαρτίνες ισοφάρισε σε 1-1. Αμέσως μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα, αναζητώντας γκολ νίκης όμως πάντα κάτι έλλειπε στην τελική προσπάθεια και έτσι το σκορ δεν άλλαξε, με τους «ερυθρόλευκους» να αφήνουν στη Θεσσαλονίκη δύο πολύτιμους βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.
Πολύτιμο έδαφος στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έχασε ο ΠΑΟΚ στη Λαμία, αφού στην ισόπαλη αναμέτρηση (1-1) κόντρα στην τοπική ομάδα... άφησε δύο βαθμούς. Μάλιστα ο Δικέφαλος του Βορρά «έσωσε» τον βαθμό της ισοπαλίας στο 10ο (!!!) λεπτό των καθυστερήσεων με την κοντινή κεφαλιά του Σβαμπ από την σέντρα του Ντεσπόντοφ. Η Λαμία πήρε τον πρώτο της βαθμό στην διαδικασία του έξτρα πρωταθλήματος, αλλά οι παίκτες του Βόκολου έφυγαν από το γήπεδο δυσαρεστημένοι μιας και ήταν... αγκαλιά με το τρίποντο και τη νίκη ως τις τελευταίες στιγμές του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν στο φινάλε με τον Σλίβκα. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στην επανάληψη, αλλά και φλύαρος μιας και είχε ελάχιστες καλές φάσεις για την ανατροπή!